
Основни суд у Добоју осудио је Недељка Ђекића, одборника ДНС-а у Станарима, на осам мјесеци затвора због злоупотребе службеног положаја и малверзација које је чинио док је био на челу Дома здравља у Станарима.
На три мјесеца затвора и новчану казну од 2.500 КМ осуђен је и Драгослав Видовић, директор предузећа „Компанија Николић“ из Прњавора, због фиктивних послова које је договарао са Ђекићем, а које је ова здравствена установа плаћала.
Пресуда је донесена након што су у децембру прошле године са тужилаштвом склопили споразум о признању кривице, чиме су се одрекли права на жалбу.
С обзиром на то да је Ђекић осуђен на казну већу од шест мјесеци, по сили закона Централна изборна комисија БиХ треба да му одузме одборнички мандат.
У пресуди се наводи да је Ђекић свој положај први пут злоупотријебио још у јулу 2018. године, док је био помоћник директора, када је у приватну мобилну мрежу укључио Горана Јеринића, иако он није био запослен у Дому здравља.
Користећи погодности мреже, Јеринић је за симболичну цијену добио телефон „Самсунг S9“, а касније му је, о трошку Дома здравља, купљен и „S20 Ultra“ вриједан 1.096 марака.
Од јула 2018. до јануара 2021. године Дом здравља Станари плаћао је телефонске рачуне у укупном износу од око 4.000 марака, а након искључења броја, платио је и 2.160 марака одштете за раскид уговора.
Суд је утврдио да је по овом основу причињена штета од 7.252 КМ, те да је као службено лице искористио положај да другом прибави корист, а установи нанесе штету.
По истом моделу, у мају 2020. године у мрежу је укључио и своју супругу, којој је купљен телефон „S20 Ultra“, а до априла 2021. године Дом здравља је плаћао њене рачуне, чиме је причињена додатна штета од 2.661 КМ.
Поред тога, у јулу 2020. године са предузећем „Компанија Николић“ склопљен је фиктивни уговор за одржавање теренских амбуланти у Драгаловцима и Церовици, иако послови нису обављени, а из касе Дома здравља исплаћено је 4.446 марака.
У августу и септембру исте године ангажована је и занатска радња „Стил гипс“ из Прњавора, којој је исплаћено 6.669 марака за радове који такође нису извршени.
Укупна причињена штета, како се наводи у пресуди, износи 11.115 КМ, док је другима прибављена имовинска корист већа од 10.000 марака.
Шта Ви мислите о овоме?