trebisnjica (1).jpg
Туристичка организација града Требиња задовољна је резултатима оствареним у прошлој години, а према тренутним процјенама очекује се између 215.000 и 216.000 регистрованих ноћења, изјавио је директор ове установе Јовица Милошевић.

Он је навео да је то око пет одсто мање у односу на рекордну 2024. годину, али да су приходи од боравишне таксе остали на истом нивоу.

Милошевић је истакао да је година била изазовна, прије свега због мањег броја туриста из Србије, који иначе остварују око половину укупних ноћења у Требињу, а чији је број био мањи за 20.000 до 30.000 у односу на претходну годину. Додао је да су изостале и студентске екскурзије.

Са друге стране, забиљежен је раст броја гостију из Црне Горе и Кине, што је дјелимично ублажило пад укупног броја ноћења.

Он је указао да се тренутно ноћења евидентирају у свега 40 до 50 објеката који редовно пријављују госте, иако, према подацима са „Букинг“ платформе, у Требињу постоји око 700 смјештајних објеката.

Због тога се, како је навео, процјењује да се на годишњем нивоу у Требињу оствари између 500.000 и 600.000 ноћења, од чега је тек око трећине званично регистровано.

Велика очекивања полажу се у примјену новог система пријаве гостију „е-туризам“, који би требало да омогући тачнију и реалнију слику туристичке посјете.

Милошевић је нагласио да су припреме за нову туристичку годину већ почеле, те да се Требиње представља на сајму туризма у Бечу, као и да ће 6. фебруара бити град партнер Светосавског бала у овом граду.

Најављено је и прво учешће Туристичке организације Требиња на сајму туризма у Ослу у марту, са циљем привлачења гостију из скандинавских земаља.

Он је поручио да Требиње више није искључиво љетња дестинација и да ће у наредном периоду бити развијена стратегија са већим бројем манифестација како би туристичка понуда трајала током цијеле године.