Saborni hram liturgija1.jpg

Proslava najradosnijeg hrišćanskog praznika Rođenja Gospoda Isusa Hrista – Božića, u Sabornom hramu Svetog Preobraženja Gospodnjeg počela je ponoćnom liturgijom koju je služio starješina hrama protojerej-stavrofor Boris Banduka uz sasluženje sveštenstva i velikog broja naroda.

Nakon višesedmičnog posta, veliki broj vjernika pristupio je svetoj tajni pričešća.

U toku službe pročitana je božićna poslanica Njegove svetosti patrijarha srpskog Porfirija i svih arhijereja SPC.

Božićnoj ponoćnoj službi prisustvovao je i gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić.

Od šest časova služena je druga božićna liturgija, koju je zajedno sa sveštenstvom i vjernim narodom služio protojerej-stavrofor Nikola Janković.

Liturgiji je prisustvovalo veliki broj vjernika, naročito mladih i djece.

Saborni hram liturgija2.jpg

U Sabornom hramu danas je lomljena i božićna česnica, u kojoj se za najsretnijeg, krije dukat, dar Crkvene opštine Trebinje.

Po tradiciji, nakon liturgijskog slavlja, vjernici će u svojim kućama, uz česnicu, pečenicu i trpezu ljubavi, dočekivati polaznike, koji, prema narodnom vjerovanju, u pravoslavne domove donose zdravlje i radost.

Saborni hram liturgija3.jpg