Lambeta nova bolnica.jpeg
У Болници Требиње данас је одржана прес конференција поводом сутрашњег свечаног отварања нове болнице, на којој су представљени и резултати рада ове здравствене установе у протеклој години.

Директор Болнице Требиње Недељко Ламбета истакао је да је прошла година била историјска по броју хоспитализација и амбулантних прегледа.

„Било је преко 14.500 хоспитализација, што показује да пацијенти имају велико повјерење у стручно особље наше установе. Листе чекања су знатно смањене, на два до три одјељења износе до три мјесеца, док на појединим одјељењима уопште не постоје. Имамо 103 љекара и више од 50 специјализаната, улажемо у младе кадрове и расписали смо конкурс за пет нових специјализација, по чему смо у самом врху у Републици Српској. У болници ради и преко 220 медицинских сестара, рендген техничара и осталог медицинског особља“, рекао је Ламбета.

Он је нагласио да је нова болница у Требињу највећи пројекат у историји Херцеговине у посљедњих 40 година.

„Ова болница ће у наредном периоду бити бисер не само Требиња и Херцеговине, већ и Републике Српске. Имамо планове за развој здравственог туризма, да нам долазе пацијенти из сусједних градова и региона. Такође, нисмо одустали од идеје изградње такозване ‘зграде за бијели мантил’, како бисмо здравственим радницима и стручњацима који желе да живе и раде у Требињу омогућили рјешавање стамбеног питања“, навео је Ламбета.

Главна сестра Болнице Требиње Душанка Зечевић истакла је да их у новом објекту очекује још више посла, али да су на то спремни.

„Свјесни смо обима посла који нас чека и већ смо започели обуке. Једва чекамо пресељење у нову болницу и рад пуним капацитетом, уз још бољу организацију и услове. Не очекујемо проблеме са средњим медицинским кадром и бићемо у потпуности на услузи пацијентима“, рекла је Зечевић.

Начелник Службе за радиолошку дијагностику Радмила Илић истакла је да ће радиологија у новој болници бити подигнута на изузетно висок ниво.

„До сада смо радили у отежаним условима, а сада добијамо савремен простор и најмодернију медицинску опрему. Посебно бих истакла 128-слајсни ЦТ апарат, који ће омогућити знатно шири обим услуга и квалитетнију дијагностику на корист пацијената“, навела је Илићева.

Болница „Свети архиђакон Стефан – девети јануар“ свечано ће бити отворена сутра у Требињу у 12 часова, у присуству највиших званичника Републике Српске и Републике Србије.