
Мирко Ђерић из Требиња је младић који за себе каже да је прије дванаест година у Београд отишао по стицање знања и искуства, да би се вратио у родно Требиње са бизнис планом, који је у првом моменту имао само у глави, али га је упорним радом и подстицајним средствима Градске управе успио реализовати.
Данас га пријатељи, познаници, али и све његове муштерије називају "доктором за мобилне телефоне", јер се бави поправком мобилних телефона, па се и његова радионица назива "Доктор мобил".
"У Београд сам најприје отишао као веслач, у Веслачки клуб Партизан, па сам уписао Пољопривредни факултет и завршио га, а онда сам радио у различитим сервисима за мобилне телефоне и учио занат, али ми једноставно стил убрзаног живота велеграда није одговарао и размишљао сам у правцу повратка у завичај", каже Мирко.
Свој је повратак планирао са дјевојком из Лајковца, интересујући се за различите подстицајна средства која се нуде за покретање бизниса, па је, међу осталим, пронашао и УРБАЦТ пројекат за заустављање депопулизације градова Европе, а у којем је и Требиње.
Увјеривши се и сам да то није само пука реализација неког апстрактног програма промовисања интегрисаног одрживог урбаног развоја, он се одлучио да узме материјални подстицај Града Требиња који је нуђен за младе предузетнике и након годину дана формирао сопствени бизнис.
"Ја сам онда предложио својој 'љепшој половини' да се преселимо у Требиње, гдје планирамо и да проширимо своју породицу дјецом, коју планирамо овдје одгајати", искрен је Мирко.
Оваквих примјера повратка у Требиње има неколико, јер су, према ријечима замјеника градоначелника Требиња Дражена Бошковића градске власти увијек спремне подржати младе предузетнике, управо зато да се млади људи враћају у свој град и тамо шире породицу.
"Због тога смо и ушли у овај УРБАЦТ пројекат 'Становници будућности', који има за циљ повећање броја становника у мањим европским градовима. Слушајући искуства младих људи из Требиња, као и оних који немају никакву везу са Требињем, али су имали жељу да овдје остану, направили смо један интегрисани план, уврстивши у њега одређене мјере које ће се реализовати у наредном периоду, дефинишући их према стратешким правцима развоја града - туризам, енергетика и пољопривреда", каже Бошковић.
Слободан Вулешевић, члан тима УРБАЦТ пројекта, напомиње да је у овом пројекту био врло битан и концепт дигитализације, путем којег се повећава онлајн доступност свих јавних служби и службеника обичном грађанину, уз побољшање квалитета комуникације са Градском управом.
На овај начин брже долазе до информација и сви они који желе инвестирати у Требиње, информисати се о инфраструктури и осталим околностима, трошковима који их очекују и слично.
Шта Ви мислите о овоме?