
Предсједник САД Доналд Трамп потписао је уредбу којом се убрзава рекласификација канабиса, односно којом се марихуана премјешта у нижу категорију контролисаних супстанци.
Овим се отвара пут да америчка Управа за храну и лијекове (ФДА) детаљније проучи његове могуће медицинске примјене.
- Имамо људе који ме годинама моле да ово урадим, људе који трпе велике болове деценијама - рекао је Трамп новинарима у Бијелој кући, додајући да је оваква одлука питање "здравог разума".
Он је нагласио да се том мјером канабис не легализује на нивоу цијеле земље, преноси "NBC News".
- Ово ни на који начин не легализује марихуану, нити на било који начин одобрава њену употребу као рекреативне дроге - рекао је Трамп, додајући да је циљ уредбе помоћ особама које пате од хроничних болова.
Трамп је такође навео да није отворен за легализацију канабиса у рекреативне сврхе.
- Никада није безбjедно користити снажне супстанце у рекреативне сврхе - истакао је амерички предсjедник.
Према наводима високих званичника администрације за Ројтерс, Трамповом уредбом налаже државном правобраниоцу САД да убрза процес рекласификације марихуане, што би могло да доведе до њеног сврставања у исту категорију са појединим аналгетицима, као супстанцом нижег ризика.
Канабис је тренутно, према Закону о контролисаним супстанцама из 1970. године, сврстан у исту категорију као хероин, екстази и ЛСД.
Трампова уредба налаже да се канабис рекласификује у трећу категорију контролисаних супстанци, коју Агенција за борбу против дрога (ДЕА) дефинише као супстанце са умjереним до ниским потенцијалом за физичку и психолошку зависност.
У трећу категорију, између осталог, спадају лијекови попут парацетамола са кодеином, кетамин и тестостерон.
Шта Ви мислите о овоме?