Djokic.webp

Загорка Граховац, посланик у Клубу За правду и ред у Народној скупштини Републици Српској, питала је министра енергетике и рударства РС, Петра Ђокића, да ли ће од 1. јануара 2026. у Српској поскупјети струја, а да би је, како је поручила, министар још боље разумио, питање му је поновила на енглеском језику.

''Прво је било ријечи да ће струја поскупјети за грађане, па онда да ће доћи до поскупљења кроз мрежарину. Грађане не занима ни терминологија нити начини обрачунавања, зато тражим јасан и недвосмилен одговор'', казала је она, те питање поставила и на енглеском.

Министар Ђокић је навео да је сигурно да од 1. јануара 2026. неће бити повећана цијена за енергију.

''А да ли ће бити повећана накнада за мрежарину, то одређује регулатор Републике Српске и тај поступак је у току. Да ли ће Регулатор донијети одлуку до краја године или не, то у овом тренутку не можемо потврдити. Рачун који добија сваки грађанин или привредник има неколико ставки, једна од њих је накнада за мрежарину која иде за дистрибутивна предузећа. Око цијене енергије Влада РС ће сигурно имати под контролом, а консултације су још увијек у току'', рекао је Ђокић.

Одговарајући Ђокићу, Граховчева је истакла да је питање намјерно поставила на енглеском како би Ђокић одговорио конкретно са ''yес'' или ''но'', а не давао нејасне одговоре попут овога који је управо рекао.

"Мислим да након Вашег одговора, ни мени а ни грађанима Републике Српске господине министре није јасно да ли ће од 1. јануара бити већи рачуни за електричну енергију'', поручила је Граховчева.

Она је на овај начин ''пецнула'' министра Ђокића, којем се неријетко у Народној скупштини Републике Српске спочитава да је "лондонски ђак" због чињенице да је факултетско образовање стекао на једном универзитету у престоници Велике Британије.