
Одборници требињске скупштине су уз жустру расправу усвојили кредитно задужење Града Требиња од 8.000.000 КМ, које је намијењено искључиво за десет капиталних инвестиција.
Кредит се узима на период од десет година, са грејс периодом од 12 мјесеци, уз максималну каматну стопу до пет одсто.
Највише новца, биће утрошено за изградњу путне инфраструктуре и то 2.400.000 КМ, што подразумијева саобраћајницу испод Мостаћа и Засада, која би требало да се споји са путем Требиње-Љубиње.
У некој од наредних фаза, наставак саобраћајнице чиниће нови мост преко ријеке Требишњице, а затим и саобраћајница преко Гомиљана и Волујца до пута за Дубровник, која ће омогућити и спајање Придвораца са будућом западном обилазницом.
Из кредита ће бити финансирана и експропријација земљишта за изградњу саобраћајница и то износом од 1.400.000 КМ.
За наставак изградње зграде за потребе социјалног становања у бившој касарни намијењено је 450.000 марака, а у питању је обавеза коју Град има по споразуму са Министарством за избјегла и расељена лица БиХ те Републичким секретаријатом за расељења лица и миграције РС.
Пола милиона марака предвиђено је за уређење јавног парка и трга у насељу Горица, док ће 250.000 марака бити уложено у Центар за дјецу и омладину са сметњама у развоју – уређење спрата објекта и стварање услова за шири спектар услуга.
За реконструкцију зграде Центра за информисање и образовање, односно зграде Радио Требиња и Гласа Требиња, планирано је 1.100.000 КМ, а за дјечји вртић у насељу Тини – 800.000 марака.
Слободној зони биће усмјерено 700.000 марака, а за уређење пословног објекта у власништву Града у Немањиној улици – 200.000 КМ, колико ће бити издвојено и за опремање зграде Центра за социјални рад коју гради фондација “Слободан и Маргарет Галеб”.
Град Требиње ће, према пројекцији, након овог кредита, бити задужен 10,62 одсто, док је дозвољено максимално задужења до 18 одсто.
Д И С К У С И Ј А
Градоначелник Требиња Мирко Ћурић рекао је да ће око 3.800.000 КМ бити издвојено за изградњу нове саобраћајнице са расвјетом, тротоарима и бициклистичком стазом од Засада, мостом преко Требишњице, Придвораца, испод Хумца и Волујца до Новог Требиња и експропријацију земљишта гдје је она у приватном власништву.
Ћурић је казао да је циљ изградње ове саобраћајнице, за коју ће бити потребна и додатна средства, да се отвори градилишна зона у Новом Требињу, гдје би се градили нови стамбени блокови, у којима би цијена квадрата за Требињке и Требињце била око 2.000 КМ.
Он је појаснио да ће Град и друге институције пратити изградњу стамбених зграда и то комуналном инфраструктуром и објектима основне школе, вртића, дома здравља, новог пречистача отпадних вода...
Казао је да је ово пројекат који ће омогућити ширење града и измјештање стамбене изградње из садашњег градског појаса.
Одборник Листе за правду и ред Дајана Милишић навела је да је намјена овог кредита за пројекте које требе да се реализују пред кампању за Опште изборе 2026. године.
Она је казала да су приходи у Буџету за 2026. нереално планирани, те да је из тога разлога неопходан кредит – како би се покрпиле "рупе" и велики расходи.
Одборник СНСД-а Лука Петровић рекао је да се овим кредитом не покривају трошкови и инвестиције из 2025, већ нове инвестиције у 2026.
Он је казао да ће се изградњом саобраћајнице до Новог Требиња, у дужини од око 4,1 километар, омогућити нова грађевинска зона, гдје ће млади људи моћи да купе стан по значајно повољнијој цијени метра квадратног, а самим тим и да на рај начин остају да живе и стварају у свом граду.
"Град се мора помјерати, јер се не може више све градити у садашњој грађевинској зони. Изграђено је 3.000 станова и питање је може ли Требиње да прими нових 3.000 станова!? Овим се чува и пољопривредно земљиште, али и архитектонски шарм садашњег града. Ново Требиње обухвата 381 хектар и то ће омогућити грађевинску зону у наредних 15 година", навео је Петровић.
Навео је и да у Новом Требињу градњу конгресног центра и спортске дворане планирају Електропривреда РС и Град Требиње у сарадњи са другим инвеститорима.
Одборник СДС-а Милица Радовановић је истакла да је овај кредит нови намет грађанима.
"Наш буџет већ сада није довољан за инвестиције. Буџет је већ у проблему, а да нема овога кредита – не би било инвестиција у 2026. Међутим, питање је како ће буџет издржати када се почне и овај кредит враћати", навела је Радовановићева.
Она је казала да уз рационално располагање трошковима, граду Требињу не би били потребни кредити.
Одборник Социјалистичке партије Рајко Ћапин рекао је да ће Ново Требиње омогугити да се садашњи град више не гуши у бетону и челику.
Одборник Листе за правду и ред Слободан Деретић је казао да се испоставила као тачна његова сумња да приходи нису добро планирани и да се кредит узима из тога разлога.
Одборник СНСД-а Миодраг Батинић навео је да је Требиње на прекретници, јер више нема слободних локација за изградњу нових стамбених зграда у садашњим грађевинским зонама.
Одборник Народне партије Српске Јовица Влатковић рекао је да је ово намјенски кредит за инвестиције, па самим тим овај од 8.000.000 КМ не може бити окарактерисан као потрошачки.
Шта Ви мислите о овоме?