
Grad Trebinje je među najuspješnijim lokalnim zajednicama u BiH i Republici Srpskoj, pokazala je završna evaluacija Projekta opštinskog ekološkog upravljanja (MEG II).
Naš Grad je ostvario značajan napredak u unapređenju rada lokalnih uprava, pružanju kvalitetnijih javnih usluga i jačanju ekološkog upravljanja.
Evaluacija je provedena prema SUR (Sistem upravljanja rezultatima) metodologiji, koja omogućava sveobuhvatno praćenje učinaka lokalnih uprava kao i njihov napredak ostvaren u periodu od 2021. do 2025. godine.
Na osnovu ukupnih rezultata i ostvarenog napretka, dodijeljene su plakete najuspješnijim lokalnim zajednicama u dvije kategorije – postojeći partneri, koji su učestvovali i u prvoj fazi MEG projekta, te novi partneri, koji su se projektu pridružili tokom druge faze.
Trebinje je u kategoriji novih partnera, pored Laktaša i Šamca, najuspješnija lokalna samouprava, ostvarivši koje je, ujedno, i među gradovima i opštinama koje su ostvarivši, uz Istočno Novo Sarajevo i Čitluk, najveći rast od početne do završne evaluacije.
"Rezultati završne evaluacije potvrđuju da lokalne samouprave u Bosni i Hercegovini mogu biti pokretači promjena kada imaju jasne ciljeve, mjerljive rezultate i podršku zasnovanu na partnerstvu. Lokalne samouprave su pokazale da transparentnost, odgovornost i kvalitet javnih usluga nisu samo standardi upravljanja, već i put ka boljem životu građana", rekla je Renaud Mejer, rezidentni predstavnik UNDP-a u BiH.
Tokom druge faze, MEG projekat je pružio snažnu podršku lokalnim zajednicama u unapređenju transparentnosti i odgovornosti uprave, boljem planiranju budžeta, efikasnijem pružanju javnih usluga i zaštiti prirodne sredine. Ovi rezultati predstavljaju važan temelj za planiranje naredne, treće faze MEG projekta.
Projekat opštinskog ekološkog upravljanja (MEG II) provodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH, a finansiraju Vlada Švajcarske, Švedska, Vlada Češke Republike, kao i Evropska unija.
Šta Vi mislite o ovome?