
У зубачком селу Граб прослављена је слава цркве Преподобне мати Параскеве – Свете Петке. Свету литургију у присуству већег броја вјерника служио је архимандрит Василије, игуман манастира Завала, уз саслужење протојереја-ставрофора Василија Томића и Бориса Бандуке и ђакона Бранислава Рајковића.
Послије прочитаног јеванђеља бесједио је ђакон Бранислав.
Велики број вјерног народа, нарочито дјеце, узео је учешће у Светом причешћу. Послије Свете литургије услиједила је литија и помен за све упокојене, а затим се пред храмом преломио славски колач.
Све присутне поздравили су архимандрит Василије и надлежни парох отац Борис Бандука.
Домаћини су за све присутне припремили трпезу љубави у црквеном дому.

Црква у Грабу је једнобродна, правоугаона са малом олтарском апсидом, грађена од камених блокова и клесаног камена и покривена цријепом. Црква Свете Петке дуго је била за своје двије трећине закопана у земљи. На улазу у гробље изграђена је гробљанска капела.
Владика захумско-херцеговачки и приморски Димитрије освештао је обновљени храм Свете Петке у Грабу и споменик погинулим борцима у Одбрамбено-отаџбинском рату из овог краја 1.10.2023. године.
Гробљанска је одувијек била и око ње се и данас сахрањују укопници свих заселака Рупа, Граба, Ограда, Прокоса, Дренова Дола, Бојадраж Дола и Куње Главице.

Шта Ви мислите о овоме?