Pistet navodnjavanje2.jpg

Osim proljećnog okupljanja i obilježavanja početka sezone navodnjavanja, koje uobičajeno bude početkom aprila kada se ovi domaćini sastanu na montaži pumpe i tehničkoj provjeri sistema, ni jesenje okupljanje nije manje manje važno, kada se po završenoj sezoni sumiraju rezultati postignuti u ljetnoj sezoni.

Često se može čuti u razgovoru sa ovim ljudima da ova dva godišnja okupljanja budu dobro mjesto za druženje i razmjenu iskustava po raznim pitanjima, a koja se tiču poljoprivredne proizvodnje ali i tržišta.

Sve probleme koji su vezani za navodnjavanje ovih dvadesetak domaćina prevazilazi kao porodica, ne ostavljajući nikakav problem da ga rješava neko drugi, ističe Novica Slavić, potpredsjednik udruženja.

Dodaje da je udruženje uspješno sve dotle dok svaki od ovih ljudi pitanje vode i upravljanja sistema prihvata kao svoju ličnu i privatnu imovinu.

"Evo skoro 20 godina radimo i sazreli smo za to vrijeme kao kolektiv. Zajednički interes nas okuplja na pokretanju sistema o Blagovijesti i isto tako jedno dobro druženje uz rad na demontaži pumpe oko Miholjdana u jesen", rekao je Slavić.

Da selo i rad ne selu poprima nešto sasvim novo u razmišljanjima mladih ljudi, potvrdio nam je Milorad Ćuk, jedan od mladih domaćina koji je aktivan na svakoj akciji.

"Okupljanja oko udruženja dva puta godišnje nam dođu kao pravo mjesto da se družimo i upoznamo se dolazećim poslovima naredne sezone. Ja sam radio duvan i to mi je dodatna zarada uz stalni posao koji radim. Voda u poljoprivredi je uslov svih uslova i zato dajem podršku svakoj aktivnosti u radu udruženja", istakao je Ćuk.

Podrška lokalne zajednice u subvenciji plaćanja utrošene električne energije je značajna stavka u troškovima proizvodnje, najčešće je isticano u razgovoru sa ovim domaćinima.

"Sastajemo se dva puta godišnje ne ostavljajući prostora za bilo kakve dileme ili nagađanja. U ova dva susreta planiramo i potvrđujemo sve što se tiče našeg kolektivnog rada", zaključio je Slavić.

Pistet navodnjavanje1.jpg