oluja.jpg

Veliko pogoršanje vremena zahvatilo je brojne dijelove Balkana, a na udaru nevremena našli su se, osim BiH i Srbija, Hrvatska, Slovenija, Mađarska i Rumunija.

Tako je juče dijelove Bosne i Hercegovine pogodilo jako nevrijeme praćeno ledom.

Kako je objavljeno na Facebook stranici BH Meteo, krupan led je pogodio dijelove Brčkog. Naveli su da je padao led veličine jajeta.

Takođe su naveli da su prijavljene štete u Srebreniku i okolini.

"Nevrijeme je nastavilo putanju prema Hrvatskoj, međutim na istoku i sjeveroistoku Bosne prema Semberiji je moguće novo u narednim satima", objavili su iz BH Meteo.

I prizori iz Beograda juče su bili stravični. Olujni vjetar odnio je građevinski kran kao da je od papira, širom grada letjeli su krovovi i nadstrešnice, padala su stabla... Ništa bolja situacija nije bila ni u Hrvatskoj, gdje je nezapamćeno nevrijeme juče poharalo Split.

Jaka oluja, praćena kišom gradom i olujnim vetrom lomila je i nosila sve pred sobom. Ulice su bile kao rijeke, istorijski dijelovi grada bili su pod vodom. Gorjele su palme od udara groma, a uništeno je ko zna koliko stabala. Građani Splita kažu da je nevrijeme bilo stravično, a kamere su uspjele da zabilježe kako je nastala "oluja svih oluja", koja je juče pričinila ogromnu štetu u ovom gradu na Jadranu, prenosi Telegraf.

Naime, Institut za okeanografiju i ribarstvo objavio je na svojoj Facebook stranici snimak na kojem se vidi dolazak nezapamćenog nevremena u Split. Vrijeme radnje - 8:56 ujutro...

Njihovu objavu prenosimo u cjelosti:

- Pogledajte kako je naša kamera zabilježila dolazak nevremena u Split.

Zgrada Instituta nalazi se na rtu Marjana, najzapadnijem dijelu splitskog poluostrva, odakle je oluja krenula prema gradu.

Od 8.47 do 9.06 sati zabilježene su nagle promjene vremenskih uslova:

• Temperatura se spustila s 26,8 °C na 17,8 °C

• Pritisak porastao sa 1003 na 1007 hPa

• Intenzitet kiše najviši je bio 822 mm/sat

• Najjači udar vjetra 24,6 m/s (88,5 km/h)