Izlozba preslice2.jpg

U Muzeju Hercegovine otvorena je izložba pod nazivom „Govor duše" iz zbirke Narodnog muzeja Užice – autora etnologa Dijane Ristović i saradnika Mire Ćuković.

Ova postavka predstavlja 38 drvenih, ručno rezbarenih i ukrašenih preslica i 20 vezenih maramica sa izvezenim stihovima, nastale krajem 19. i u prvoj polovini 20. vijeka u selima Zlatiborskog okruga.

U vremenu strogog patrijarhalnog vaspitanja, kada se o ljubavi i emocijama rijetko govorilo javno, preslice i maramice postajale su tajni jezici duše. Mudri ljudi su govorili da kroz život sa sobom nosimo ono što imamo u glavi i ono što rukama umijemo da napravimo. Djelovanje ruku je često bio odraz našeg srca, naše duše.

Izlozba preslice1.jpg

Direktor Narodnog muzeja Užice Slavica Stefanović naglasila je da je motiv izložbe ljubav koja je na preslicama, a i na maramicama.

"Sve je to ručno rađeno, a autor izložbe je Dijana Ristović koja iz opravdanih razloga nije prisutna na otvaranju. Na maramicama su brojne poruke kao 'Hitro, hitro iglo moja, dok se Mile ne vrati iz boja'. Interesantne su poruke na maramicama i zato smo napravili panoe na kojima su ispisani stihovi. Izložba govori o samoukim rezbarima preslica iz Bajine Bašte, Zaovine, Makovišta, Kosjerića, Požege, Tvrdića, Arilja, Sevojna. Najstariji artefakt na postavci je preslica iz Severova (Arilje) i ona je iz 1900. godine", rekla je Stefanovićeva.

Nije lako sačuvati ovakve predmete nastavlja direktor, jer je problematično sačuvati drvo kome treba određena temperatura, vlažnost da ga ne bi napala crvotočina.

Izlozba preslice3.jpg

"Uradili smo depoe i pripremili smo optimalne uslove da sačuvamo sve predmete. Preslica iz 1900. godine na svom dijelu ima ogledalce i vidi se da su preslice samouki rezbari ukrašavali. Ove preslice nisu služile samo kao alat gdje se vršila pređa, obrada vune, a da bi se kasnije od vune pravili odjevni predmeti. Preslice su bile i dar, poklon, znak pažnje i pojavljuju se samouki rezbari koji na preslicama urezuju srca, floralne motive i ukrašavaju ih ogledalcima ovalnog ili četvrtastog oblika. Tom ukrašavanju se pridavala velika pažnja. Drugim riječima to je bilo remek djelo tvorca jer su neke preslice crvene boje, neke šarene Za razliku od momaka djevojke su na drugi način uzvraćale ljubav preko vezenih maramica jer je to bio jedini način da se jedni drugim oduže. Maramice se uglavnom odnose na kraj 19. i početak 20. vijeka", kaže Stefanovićeva.

Direktor Narodnog muzeja u Užicu ističe zadovoljstvo zbog komunikacije sa Muzejom Hercegovine koji je veoma važan za Republiku Srpsku.

"Važno je i povezati naše dvije institucije, a izložba Legata Jovana Dučića će u drugoj polovini ove godine gostovati u našem muzeju", jasna je bila Stefanovićeva.

Izložba „Govor duše" premijerno je prikazana u Republici Srpskoj, a u Muzeju Hercegovine biće otvorena za posjetioce do 15. maja.

Izlozba preslice4.jpg