Izlozba2.jpeg

U Muzeju Hercegovine, večeras je, u okviru Dučićevog dana, otvorena izložba „Srpski srednjovjekovni ornamenti na freskama i „Rukotvorine inspirisane srpskim srednjovjekovnim ornamentima“.

Izložbu, koju je pripremio Muzej grada- Tvrđava Golubački grad u saradnji sa trebinjskim muzejom, otvorio je Zdravko Butulija, predsjednik Skupštine Grada Trebinja, koji je istakao da ovom izložbom zvanično počinje Trebinjsko kulturno ljeto te da ova izožba povezuje naše prostore.

„Upoređujući ornamente narodnih nošnji Istočne Hercegovine sa ornamentima starobalkanskih, vizantijskih tako i srednjovjekovnih srpskih perioda, možemo naći mnogo elemenata koji potvrđuju našu nesumljivu povezanost“, naveo je Butulija dodajući da je ova izložba upravo zbog toga veoma važna jer nam predstavljeni ornamenti svojim motivima otkrivaju osjećaj bliskosti i prepoznatljivosti, a ne turističku zainteresovanost i radoznalost.

U okviru tematske postavke „Srpski srednjovjekovni ornamenti na freskama“ izložen je dio zbirke „Galerije fresaka“ Narodnog muzeja Srbije od stotinu tabli na kojima su prikazani ornamenti nastali u periodu od 13. do 15. vijeka.

Bojan Popović, muzejski savjetnik je rekao da je u staroj srpskoj umjetnosti, želja da se sveta slika, bila ona freska ili ikona, načini savršenom, podrazumijevala je i obavezni ornament.

„Tražena je, u pravilima klasične estetike, simetrija i ravnoteža. Za slikanje ornamenata korišćena je paleta zvučnih i jasnih boja. Omiljeni su bili ukrasi sačinjeni od spojenih krugova, krstova, trolatični ornamenti nalik na ljiljan. Ornamenti mogu biti organizovani u spojenu šaru ili pravilno raspoređeni u naizmjenične ukrase. Karirani ornament, koji je u grčkim izvorma opisivan kao krstasti ili krstoobrazni, jedan je od često primijenjenih integralnih ukrasa. Sličan je i ukras sačinjen od osmougaonika ili šestougaonika, kocki, pravougaonika, krstova. Zakrivljenim linijama se stvara lozica, kao i krugovi, naizmjenični ili spojeni. U krugove i između njih, upisivani su zoomorfni i vegetabilni motivi“, pojasnio je Popović.

Izlozba1.jpeg

On navodi da se tokom srednjeg vijeka ornamenti stilizuju i gube trodimenzionalnost.

U okviru postavke rukotvorina, prikazani su najatraktivniji šalovi, svilene marame, svadbarski peškiri i nadstoljnjaci koji su izrađeni u okviru projekta „Razvoj specijalnih serija suvenira izrađenih od prirodnih materijala inspirisanih srednjovijekovnom istorijom.

„Projekat je imao za cilj da osposobi tri lokalna proizvođača umjetničkih suvenira- Milicu Mišić, Nadu Radetić i Draganu Ćirkovć, da rade sa prirodnim materijalima, keramikom, svilom, vunom, koncem, pamukom, platnom i srpskim platnom. Njihov zadatak je bio da izrade nove serije rukotvorina koje su inspirisane srednjovjekovnim ženskim vlastelinskim kostimima, mitologijom Golubačke tvrđave kao i folklornim elementima te elementima srpskih srednjovjekovnih srpskih fresaka“, naveo je Bojan Popović.

Ova izložba će biti otvorena do kraja ovog mjeseca.