Марк Закерберг, директор Мете, тврди да ће мобилне телефоне замијенити нови производ.
"Биће то као што се десило са рачунарима", рекао је.
Није прошло ни двадесет година откако су паметни телефони постали свакодневица, али и зависност.
Међутим, директор Мете, Марк Закерберг, предвиђа да ће их људи ускоро замијенити новом "играчком" која ће преузети њихову улогу.
"Доћи ће тренутак када ће ваш паметни телефон већину времена остајати у џепу. Мислим да ће се то десити током 30-их година овог вијека", рекао је у интервјуу за портал "Верге".
Према његовим ријечима, нови технолошки чудо за масе биће такозване паметне наочаре.
Мета (која није једина) развија паметне наочаре које ће моћи да фотографишу, снимају, пуштају музику и видео записе, примају и отварају мејлове и поруке, преводе у реалном времену оно што видимо, приказују руте и правце до жељених локација у видном пољу корисника, приказују проширену и виртуелну стварност, пружају информације о објектима које посматрамо, мјере срчани пулс, крвни притисак… и, наравно, биће повезане са вјештачком интелигенцијом, што ће додатно проширити могућности њихове примене.
Ако мислите да ће за све то бити потребна нека свемирска кацига или гломазне наочаре за виртуелну стварност, гријешите.
Према Закерберговим најавама, то ће бити наизглед потпуно обичне наочаре, налик сунчаним наочарима.
"Догодиће се исто што и са рачунарима", каже Закербергм и додаје: "Сви их имамо код куће, али углавном користимо мобилне телефоне. Слично би се могло догодити са паметним телефонима у наредним годинама".
За масовну употребу препреке су висока цијена и напајање
А зашто би људи тако брзо прешли на нови производ?
"Већ сада 1 до 2 милијарде људи свакодневно носи наочаре. Као што су сви прешли са рачунара на паметне телефоне, мислим да ће сви који носе наочаре у наредној деценији брзо прећи на паметне наочаре", рекао је Закерберг у интервјуу.
"Мислим да ће наочаре постати заиста корисне и да ће их на крају носити и многи људи који сада не користе наочаре", додао је.
У Мети су нове паметне наочаре назвали Орион. Прототипи су већ почели да се тестирају, а у септембру су наочаре представљене јавности. Међутим, компанија још није објавила датум комерцијалне употребе.
Како наводе медији који прате најновију технологију, највеће препреке представљају висока цијена производње (а самим тим и неприступачна цијена за потрошаче) и проблеми са напајањем.
Неки се можда сјећају како је прије неколико година Гоогле најавио паметне наочаре, али се то показало као "миш који се роди из планине која се тресе".
Да ли ће сада, када је технологија напредовала, Закербергово предвиђање постати стварност, остаје да видимо – са наочарима или без њих, пише Нова.рс.
Шта Ви мислите о овоме?