Pedijatar, pulmolog i alergolog Aleksandra Vukov rekla je da su britanski naučnici nedavno predstavili revolucionarni lijek za lečenje astme, koji bi mogao da promjeni živote miliona obolelih širom svijeta.
Dodala je da je on već registrovan u Agenciji za lijekove Srbije, ali da je, s obzirom na njegovu specifičnost na molekularnom nivou i visoku cijenu, neophodno pažljivo odabrati pacijente koji će ga primati.
- Riječ je o veoma skupom lijeku, čija cijena dostiže hiljade evra, ali se očekuje da bude dostupan na teret fonda. Ovo je ključna terapija za pacijente za koje trenutno nemamo adekvatno rješenje i kojima ne možemo da pomognemo konvencionalnim metodama liječenja - rekla je Aleksandra Vukov za TV K1.
Objasnila je da lijek djeluje na imuni sistem, konkretno na bijela krvna zrnca, koja su ključna za razvoj zapaljenja kod astme.
- Astma je hronična zapaljenska bolest, a ćelije koje najviše doprinose tom zapaljenju su eozinofili. Ovdje govorimo o lijeku iz grupe monoklonskih antitela, čija je glavna karakteristika specifično i ciljano djelovanje. Ova antitjela djeluju na molekul interleukin 5, koji se vezuje za eozinofile i bazofile, ćelije odgovorne za izazivanje upale. Takođe, pokreću NK ćelije (ćelije ubice), koje uništavaju eozinofile. Na taj način, lijek direktno smanjuje broj eozinofila, koji su ključni u održavanju zapaljenja kod astme - rekla je Aleksandra Vukov.
Terapija ovim lijekom namijenjena je pacijentima koji ne reaguju adekvatno na standardnu terapiju kortikosteroidima i inhalatorima, koji su osnovni vid liječenja astme.
- Međutim, kod pacijenata sa čestim pogoršanjima, gdje standardna terapija ne daje željene rezultate, ljekari mogu uključiti monoklonska antitela, kao dio personalizovanog pristupa liječenju - navela je Vukov.
Istakla je da se odluka o primjeni ove terapije donosi na osnovu medicinske procjene i težine bolesti, pružajući pacijentima novu šansu za efikasno upravljanje simptomima astme. U Srbiji od astme boluje desetak posto stanovništva, a doktorka objašnjava da obolijevanju doprinosi način i tempo života, zagađen vazduh i alergije koje su bolest 21. vijeka. Ona je dodala da je strah veoma prisutan kod osoba koje se suočavaju sa ovim problemima.
- Svjesni su ozbiljnosti situacij, jer je poznato da alergije na hranu ili ekcemi često mogu biti uvod u ozbiljnije simptome. Tegobe često započinju u nosu, a potom se spuštaju na pluća. Roditelji čija djeca imaju ovakve probleme obično su vrlo svjesni važnosti pravovremenog liječenja i rješavanja tih stanja. Isto važi i za odrasle koji se suočavaju sa respiratornim teškoćama - objašnjava ona.
Da bi se postavila dijagnoza astme, Vukov je rekla da je neophodno ispitati prisustvo alergija. Ona je takođe dodala da genetika igra ključnu ulogu u razvoju astme.
- Ako oba roditelja imaju alergiju ili astmu, vjerovatnoća da će i dijete razviti astmu iznosi čak 75 odsto. Čak i ako roditelji nemaju alergiju, statistike pokazuju da svako četvrto dijete može razviti neku vrstu alergije. Drugi važan faktor su bronhoopstrukcije kod djeteta. Posebno je značajno da li je dijete tokom ovih epizoda zahtijevalo injekcije ili hospitalizaciju. Ovi parametri nam ukazuju na ozbiljnost problema i mogućnost da se treća bronhoopstrukcija proglasi astmom - navela je Vukov
Šta Vi mislite o ovome?