Most hercegovina.webp

Bosna i Hercegovina dobila je nove kilometre Koridora 5c i to na dionici Počitelj - Zvirovići.

Radovi na Koridoru 5c, koji kroz BiH povezuje Ploče s Budimpeštom, počeli su gotovo prije dvije decenije. Do danas od planiranih 337 izgrađeno je oko 140 kilometara autoputa. Probijanje rokova gradnje, utrošene milijarde, obustave radova postali su svakodnevnica u gradnji autoputa kroz zemlju. I dok su Hrvatska i Mađarska svoj dio posla u izgradnji panevropskog koridora 5c okončali, Bosna i Hercegovina trasu neće izgraditi ni do 2030. godine.

Novih 11 kilometara autoputa od danas će biti u funkciji. Uz već izgrađenu dionicu koja vodi od Međugorja do Bijače voziće se i dionicom Počitelj - Zvirovići preko mosta Hercegovina. Pored toga imamo i izgrađenih 7,2 kilometra Buna - Počitelj, koji su za sada slijepa ulica.

“Trasa još, nažalost, ovisi o tunelu Kvanj pa nije u funkciji - završena i konzervirana dionica koja čeka”, istakao je Denis Lasić, v. d. direktora JP Autoceste FBiH.

Dalje od juga ka sjeveru u planu gradnje i s tenderskom procedurom u toku su dionice tunel Kvanj – Buna, tunel Kvanj – Mostar jug, obilaznica od južnog do sjevernog dijela Mostara i tunel Prenj dužine oko 12 kilometara, koji će za građevinare prestavljati najveći izazov.

“Prenj se smatra izuzetno kompliciranim, sad smo spremni uhvatiti se u koštac i nadamo se s adekvatnim izvođačem da nećemo imati problema”, rekao je Lasić.

Do izgradnje tunela Prenj ostale dionice trebale bi biti završene. Naročito one koje čekaju na početak gradnje od Prenja preko Konjica do Ovčara, pa sve do tunela Ivan. Funkcionalna cjelina trase je od Bradine ka Sarajevu do Zenice. A na sjeveru gradnja 50-ak kilometara uveliko u toku - od vrandučke kotline preko Nemile do Poprikuša. Na početak gradnje čeka dionica Ozimice – Poprikuše, a gradi se i od Ozimica preko Medakova do Putnikovog brda,izvještava federalna.ba.

“Kordiniramo, dižemo tempo, dižemo dinamiku i svjesni toga - odlučni smo da do 2026. godine pokušamo izgraditi sjeverni dio od Sarajeva do Save”, istakla je Andrijana Katić, ministrica prometa i komunikacija FBiH (HDZBiH).

A dinamika je odavno usporena. Bilo je i obustava radova. Svojevremeno Zenička obilaznica, a nakon nje i dionica Vranduk – Ponirak, koja je trebala biti završena čak 2021. godine, prvobitno procijenjena na 76,5 miliona evra. Tokom gradnje novac je potrošen, a nakon šest mjeseci obustave ponovo je u izgradnji uz uvećane troškove.

“Izlaz je bio da se racionalno priđe problemu sukladno projektnom zadatku te od traženih 100 miliona eura spustili smo na 52,5 miliona eura. Slučaj je u tužiteljstvu, ne bih to komentirao. Podvukli smo crtu i nastavili dalje”, kazao je Lasić.

Dio koridora 5c obaveza je izgradnje i Republike Srpske na gradnju čeka 46 kilometara od Doboja preko Modriče do Odžaka. Federacija je već ranije završila dionicu deset kilometara Odžak – Svilaj do sjeverne granice s Hrvatskom.

Od 2001, kada je počela gradnja, do danas tek smo na pola puta do cijelog autoputa. Do sada izgrađeno koštalo je oko 1,5 milijardi evra osiguranih od međunarodnih kreditora i kroz grant sredstva Evropske unije. Mandati su prolazili, smjenjivale se garniture vlasti, a Federacija je i danas veliko gradilište.

“Godine 2014. u svojim ambicijama kad smo za četiri godine napravili 65 kilometara autoputa bili smo planirali da do 2021. završimo Koridor 5c. Ovaj ćemo mandat iskoristiti i sve moguće resurse staviti na raspolaganje kako bismo okončali sjeverni dio i spojili dio od Mostara juga do granice. Ostat će nam da radimo tunel Prenj”, naveo je Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH (SDP).

Koridor 5c dio je panevropskog koridora koji spaja Budimpeštu sa Jadranskim morem u Pločama. Kroz BiH prolazi gotovo pola trase. Mađarska je izgradila svoj dio, Hrvatska će u potpunosti okončati radove naredne, a završetak gradnje u BiH predviđa se za 2030. godinu. Bosna i Hercegovina ima najmanje kilometara autoputa u ovom dijelu Evrope i javnost očekuje intenziviranje radova u narednom periodu, a posebno na zahtjevnoj dionici tunela Prenj, gdje još nije završena ni projektna dokumentacija.