Stijene trebinjskog područja su okamenjeni nataloženi morski sedimenati nastali tokom dugog perioda geološke istorije. Većinom su karbonatni krečnjaci, manjim dijelom dolomiti i ostale vrste stijena u vrlo maloj količini.
Ovdašnje stijene su Dinaridski karst (krš). Karst je topografija nastala rastvaranjem karbonatnih stijena kao što su krečnjak, dolomit i gips. Karakterišu ga geomorfološke pojave poput kraških polja iznad i drenažnih sistema sa vrtačama, jamama i pećinama ispod zemlje.
U većim razmjerama ovo izaziva speleogenezu kada se pećine rastvaraju u krečnjačkoj stijeni, a u još većem obimu rastvorene pećine se urušavaju postepeno stvarajući topografiju karsta karakterističnu za ovo područje.
Ako pažljivo gledaju, ljubitelji prirode i šetnje po ovdašnjim brdima mogu primijetiti neobične kamene oblike poput figura što podsjećaju na nešto, a koje je stvorila priroda u karstnom okruženju. Češći su takvi sivi i bijelo-sivi krečnjački oblici koji mogu biti veliki i mali.
Rjeđi su fragmenti smeđih pećinskih speleotema, stalaktiti, stalagmiti, travertin, konkrecije…; koji su nastali u podzemnim šupljinama što su tokom miliona godina erodirale, krovni slojevi se istrošili i urušili i ono što je nekad nastalo u podzemlju pojavilo se na površini.
Pronađeni na ovdašnjim brdima ovi mali krečnjačko-kalcitni oblici zalijepljeni na kamene stalke su prirodne figurine. Ovdje su pokazane četiri male figurine koje su, gledano iz određenog ugla, nazvane prema onom na šta otprilike podsjećaju ('Majka doji dijete', 'Panj', 'Buket', 'Lovački pas').
Figurine nisu obrađivane (takve su pronađene u prirodi), a stalci su radi stabilnosti sa donje strane zaravnjeni brušenjem o tvrdi kamen. Stalci su smeđi fragmenti pećinskog travertina i primjerak bijelog dijatomita (silikatna sedimentna stijena) ali može se koristiti razno zaravnjeno kamenje mašinski neobrađivano, kao u Gongši tradiciji.
Gongši
Od prije 3.000 godina u drevnoj Kini do danas, tradicionalno se cijeni umjetnost i kolekcionarstvo prirodnih, uglavnom karstnih oblika koja se naziva Gongši (供石), poznato kao kamen naučenjaka ili kamen za gledanje i meditaciju – što je svojevrsna duhovna vježba.
Pažljivim posmatranjem složenih i asocirajućih prirodnih kamenih oblika (figura) koncentrišu se misli i razvija analitički načina razmišljanja što dovodi do psihičkog opuštanja i smirenja jer nema ishitrenih emocija i radnji koje su posljedice nekontrolisanih brzopletnih pomisli. Istovremeno prirodna estetika ovakvih oblika stimuliše kreativno razmišljanje.
Gongši su kamenje i stijene oblikovane u prirodi i mogu biti različite veličine, boje i težine. Kao figure one podsjećaju na prirodne oblike, planine, pećine, životinje, ljude, mitološka bića...
Prema kineskoj tradiciji zabranjeno je Gongši figure obrađivati, naročito metalom čime gube svoju duhovnost jer se po predanju vjeruje da u njima prebivaju pozitivne prirodne sile. Ortodoksni kineski tradicionalisti vjeruju da u njima obitavaju duhovne sile pa se prema figurama ponašaju sa poštovanjem i poklonjenjem.
Često se veće Gongši figure (do nekoliko tona težine) mogu primijetiti u kineskim parkovima, vrtovima i baštama, a manji primjerci kao kolekcionarski eksponati mogu se naći u muzejima, javnim ustanovama, privatnim kućama i stanovima postavljeni na drvene stalke tamno roze palisandrovine.
Ova vrsta prirodne umjetnosti je dio istorijski vrlo duge i bogate kineske tradicije i kulture koja u psihološkom značenju zrači smirenošću i izražava harmoniju života ljudi i prirode koja ih okružuje.
Neki primjerci Gongšia u kineskoj tradiciji imaju veliku novčanu vrijednost.
Trebinjski Gongši
Bogatstvo raznih velikih i malih prirodnih karstnih oblika koji se mogu primjetiti na području Trebinja čini ovo područje veoma zanimljivim za ljubitelje prirodne umjetnosti očuvane u kamenim oblicima koji su jedinstveni i neponovljivi.
Poneki ovdašnji Gongši primjerci su posebni kao ova dva kamena iznad ('Zmajeva ptica', 'Reptil Jo') koji su pronađeni prije više godina u rejonu sela Rapti na Zupcima. Neobičnih su oblika i sa brojnim fragmentima i presjecima fosila školjkaša rudista.
Šta Vi mislite o ovome?