Koalicija.jpg

Милорад Додик, предсједник Републике Српске након састанка са лидерима владајућких политичких партија и представницима институција рекао је да је Уставном суду БиХ остављен рок до петка до 12 часова да укине своју одлуку којом је, како је рекао из процеса одлучивања искључио Србе.

Додик је послије састанка, на којем је било говора о одлуци Уставног суда БиХ да укине члан 39 Правила Уставног суда, рекао да је понашање Уставног суда антидејтонско и антиуставно те да је показао да нема добре намјере према Републици Српској.

Он је рекао да поред захтјева да се до петка до 12 часова поништи одлука, захтјев је и да донесе одлука да се неће одлучивати о било ком питању или било којој процедури све док се не донесе Закон о Уставном суду БиХ.

"Те одлуке очекујемо до петка, договорили смо да ће предсједник Републике затражити савјетодавно мишљење Уставног суда Републике Српске о данашњој ситуацији", рекао је Додик истичући да ће надлежни у Републици Српској заказати сједницу Народне скупштине Републике Српске за уторак 27. јуна на којој ће се донијети Закон о непримјењивању одлука Уставног суда и о безбједносној и правној заштити лица које би покренули органи за непровођење одлуке тог суда.

"Ми већ имамо израђен тај закон и лако ћемо га донијети. Друго да НСРС у уторак усвоји Закон о Уставном суду БиХ и хитно га достави на одлучивање Парламенатарној скупштини БиХ и трећа ствар коју ћемо урадити је покретање одлуке о изради новог Устава Републике Српске у року од 90 дана. НСРС потврдиће све раније закључке и ставове које се односе на питање Дејтонског споразума, Уставног суда", рекао је Додик додајући да одлука Уставног суда БиХ личи на одлуку из 1991. године када су муслимани доносили одлуке мимо Срба.

Додик је рекао да ће се политичким средствима заштити права што не значи излазак из БиХ већ повратак на Дејтонски мирвни споразум те да се све чини са директним увјерењем јер све што се ради је прича да се Републици Српској отме имовина, а без имовине нема Републике Српске.

Он је рекао да је договорено да ће уколико се ова ситуација не рашчисти да ће бити одлучни, те да је разговарано о томе да Влада припреми одлуке о исплати плата запосленим у институцијама Босне и Херцеговине.