
Министар финансија у Влади Републике Српске Зора Видовић казала је да је Агенција за банкарство РС упозорила Владу на пресуду са којом се суочава „Уницредит банка“ Бањалука у критовалутном спору тешком 256 милиона марака због чега је била принуђена да повуче своје депозите.
“Држали смо депозите док смо год смјели и могли али више не смијемо јер нас Агенција за банкарство упозорава због велике судске пресуде”, казала је Видовићева на говорници Народне скупштине Републике Српске.
Каже да је Влада држањем депозита на неки начин помагала банци која се у једном моменту нашла у тешкој ситуацији, јер су остали повлачили депозите, те да вјерује да ће у коначности банка побиједити у овом спору.
“Надамо се и желимо да та пресуда буде у њихову корист јер сматрамо да су у праву, а са банком смо јако добро сарађивали”, казала је она.
Ово је иначе једна од ријетких ситуација у којој је неко са врха власти у Српској одлучио да прича у вези ситуације са овом банком која је изгубила првостепену пресуду због једностраног гашења рачуна и због чега је била у обавези да фирми “Битминер Фацторy” плати одштету од 256 милиона марака.
Међутим, другостепеном пресудом Вишег привредног суда Републике Српске та обавеза је нестала.
Ипак, друга страна је искористила право на правни лијек, па је Врховном суду Републике Српске уложила ревизију.
Такође, по први пута се нешто могло чути и о улози Агенције за банкарство Републике Српске која се ограђивала од овог случаја и проглашавала ненадлежном.
Шта Ви мислите о овоме?