
„Мљекара“ Лакташи која, према званичним подацима не запошљава ниједног радника, зарадила је у прошлој години готово три милиона марака, а поред овог предузећа, чак још пет фирми без иједног запосленог је остварило милионску добит. Интересантно је и да је предузеће „Бан Градња“ из Бањалуке са само једним запосленим лани остварило добит од 11,2 милиона марака.
предузеће без иједног радника
ФОТО: Пиxабаy
Занимљиво је да је чак 701 предузеће без иједног запосленог у прошлој години пословало са добити.
Највећу добит међу предузећима без иједног радника лани је имала „Мљекара“ Лакташи у којој је производња давно угашена, а зарадила је чак 2,8 милиона КМ.
Подсјећамо, да је атрактивно земљиште некадашње Мљекаре у Бањалуци купио бањалучки бизнисмен и власник грађевинског предузећа “Арагоста Инвест” Вељко Јарић, па је то вјероватно разлог оваквог резултата.
Одмах иза „Мљекаре“ слиједи фирма „Гобос инвестмент“ из Бањалуке чија је добит у прошлој години према подацима Агенције за посредничке, информатичке и финансијске услуге (АПИФ) износила 2,2 милиона КМ, а њихова основна дјелатност је посредовање у трговини разноврсним производима.
„Некретнине проприус“ такође из Бањалуке зарадиле су 1,5 милиона марака, а ово предузеће, које не запошљава ниједног радника се бави куповином и продајом сопствених некретнина.
Фирма „Децорал лине“ из Бањалуке чија је дјелатност изградња стамбених и нестамбених зграда зарадила је чак 1,1 милион КМ и то све без иједног радника.
Ово предузеће је значајно повећало своју добит, те су тако из губитка од 15.903 КМ из 2021. године дошли до добити од 1,1 милион КМ у прошлој години.
Фирма „Синови и Оци“ из Бањалуке остварила је такође добит од 1,1 милион марака у прошлој години. Ово предузеће се бави дјелатностима финансијских холдинг друштава, а као њен власник се води Тодор Панић директор фабрике „Витинка“.
„Хyдро поwер гроуп“ је још једна фирма која је прошле године без иједног радника остварила добит и то у износу од око милион марака.
Интересантно је да ово предузеће седам година заредом није остваривало апсолутно никакав профит и пословало је са губитком, све до прошле године, када су према подацима Агенције остварили добит од око милиоон марака.
Такође, како је ЦАПИТАЛ раније писао Влада РС је крајем прошле године донијела рјешење којим је одборила уступање уговора о концесији за изградњу и коришћење Хидроенергетског система „Језерница“ на сливу ријеке Језернице у Калиновику, са дотадашњег концесионара „“Хyдро Поwер Гроуп” Бањалука на предузеће “Електропривреда РС – Обновљиви извори енергије”.
Као оснивач „Хyдро Поwер Гроуп” води се фирма „Бридге енгинееринг“ из Бањалуке, док је њен оснивач лондонска фирма „Деxбридге енгинееринг лимитед“.
Директор обје бањалучке фирме је Тања Илић, сједиште им је на истој адреси као “Цомсар енергy агро” Рашида Сердарова, а осим тога користе и „Цомсаров“ службени емаил.
Предузеће са једним радником зарадило 11,2 милиона КМ
Милионски профит лани су остварила и предузећа са једним радником, међу њима дефинитивно предњачи „Бан градња“ из Бањалуке, чија је основна дјелатност изградња аутопутева и путева, а која је зарадила чак 11,2 милиона марака.
Одмах након овог предузећа слиједи фирма „Сета Субцо“ из Бањалуке чија је дјелатност прикупљање и наплата рачуна и кредитних канцеларија, а зарадили су чак 5,2 милиона марака.
Против ове фирме Пореска управа РС је прошле године поднијела извјештај због сумње да су оштетили буџет РС за више од пола милиона марака.
И фирма „Ниагара спортс глобал манагемент“ из Градишке чији је власник фудбалски менаџер Андy Бара запошљава само једног радника, а лани је зарадила 4,7 милиона КМ, а наведено је да се баве осталим стручним, научним и техничким дјелатностима.
И предузеће „Скецхерс БиХ“ које тргује обућом и одјећом на велико је са само једним запосленим остварило добит од 3,5 милиона марака.
Агенција „Греенфиелд“ чије је сједиште на Палама тачније на Јахорини, остварила је добит од 2,1 милион марака, а такође је као и предузећу „Ниагара спортс глобал манагамент“ наведено да се баве осталим, стручним, научним и техничким дјелатностима.
„НГС рент“ Зворник је такође једно од предузећа које је само једним радником остварило позамашну добит и то од готово два милиона марака, а њихова дјелатност је управљање некретнинама уз наплату или на основу уговора.
Фирма „Монтенариа“ из Бањалуке која се бави трговином на велико житарицама, сировим дуваном, сјемењем и храном за животиње зарадила је лани такође готово два милиона КМ, и то са само једним радником.
И „НДС спортс гроуп“ из Бијељине запошљава само једног радника, а зарадила је чак 1,6 милиона КМ.
Предузеће „РУДИС Словенија“ подружница у Бијељини зарадило је 1,4 милиона КМ. Они се баве инжењерском дјелатношћу и техничким савјетовањем.
Фирма „Електорс“ из Новог Града која производи електричну енергију зарадила је прошле године 1,3 милиона КМ.
Предсједник Уније послодаваца Републике Српске Саша Тривић рекао је за ЦАПИТАЛ да су разлози оваквих резултата вишеструки.
„Могуће је да неко остварује приход у иностранству па га овдје фактурише да би остварио мање пореза, што је за нашу државу позитивно, а за њихову негативно. Постоји могућност и да неко путем тог предузећа пере новац из неког другог бизниса“ казао је Тривић, те додао да овакве фирме не праве штету на рачун РС јер пријављују порез.
Коментаришући податак да се фирма која запошљава једног радника бави изградњом аутопутева и путева, Тривић је рекао да је у питању вјероватно такозвани предузимач.
„Неко је узео провизију и само се фиктивно појавио. Ту није ствар утаје пореза ту је ствар ко је уговарао са таквим предузећем посао и ко је с њима пословао и на који начин“, појаснио је Тривић.
Шта Ви мислите о овоме?