
Након што је Привредна комора Хрватске припремила нацрт закона по коме бакшиш треба да уђе у систем фискализације, те покренута иницијатива да се то уради и у Србији, сада и угоститељи у Српској припремају сет мјера који, између осталог, треба омогућити да фискална каса препознаје конобарски бакшиш.
Члан Управног одбора Удружење угоститеља и хотелијера РС „ХоРеЦа“ Горан Куртиновић каже да се бакшиш тренутно налази у својеврсној сивој зони за послодавце, али не и за конобаре.
„Конобар донесе госту фискални рачун од рецимо 90 КМ, а гост који плаћа картицом му каже да откуца 100 КМ. Конобар тако и уради и на крају смјене из кеша којим су плаћали други гости узме себи тих 10 КМ добијеног бакшиша и то је у реду, јер је он добио тај бакшиш“, објашњава Куртиновић за ЦАПИТАЛ.
Он додаје да би могао настати проблем када би потпуно престало пословање са кешом, јер у том случају конобари не би имали од чега да узму добијени бакшиш, јер би он био на рачуну послодавца.
„У том случају би се поставило питање опорезивања, односно питање на који начин би послодавац конобару исплатио бакшиш. Али дуго времена ће код нас требати да кеш оде у историју, тако да питање бакшиша тренутно код нас није акутан проблем“, каже Куртиновић.
Међутим, он истиче да је потребно регулисати питање вишка пара које инспектори евентуално пронађу приликом контроле.
„Инспектори који тјерају мак на конац могу да напишу казну послодавцу уколико код конобара пронађу више пара него што је прокуцано кроз фискалну касу, а могу пронаћи више ако је конобар добио бакшиш. Због таквих ствари би на неки начин требало регулисати и озаконити питање бакшиша“, објашњава Куртиновић.
На бакшиш морају платити ПДВ
У Србији сматрају да се фискализацијом бакшиша он до одређеног износа не би опорезовао, и тај новац би се тако користио за оно што му је и намјена – стимулација запослених.
Директор Удружење хотелијера и ресторатера Србије (ХОРЕС) Георги Генов рекао је да се сада бакшиш на рачуну, плаћеном картицом, третира као цијена услуге на коју се плаћа ПДВ и припадајући порези и доприноси на ту “услугу”, иако то није. Приједлог је, према његовим речима, да се напојница не опорезује до десет одсто износа рачуна.
“Око 90 одсто гостију сада рачун плаћа картицом и у том случају се, уколико се урачуна бакшиш у том износу, плаћа ПДВ и порези и доприноси, јер се третира као услуга, а не као напојница и част за перцепцију о добро обављеној услузи”, рекао је Генов.
Он истиче да ће послодавци тражити и да се одговорност за неиздавање фискалних рачуна са послодавца пребаци на конобаре.
„Постоје још неке ствари које би требало прецизније уредити, али видјели смо да су питање увођења бакшиша у фискални систем прво покренули у Хрватској, а потом су у Србији најавили да ће кренути у истом смјеру, али да ће сачекати њихова искуства. Ми ћемо сачекати искуства из Србије“, каже Куртиновић.
Подсјећамо, Привредна комора Хрватске открила је да припрема нацрт закона по коме би бакшиш ушао у систем фискализације, јер он тренутно не постоји у хрватском законодавству па се електронски наплаћен бакшиш третира једнако као основни доходак и послодавци на њега плаћају порез.
Шта Ви мислите о овоме?