Bozicna trpeza.jpg

U kalendaru Srpske pravoslavne crkve danas je Tucindan, kada se priprema božićna pečenica, koja će se peći na Badnji dan, a jesti za Božić. Zato je ovih dana i povećana potražnja za prasićima. Najviše se traže oni do 20 kilograma, čija cijena je osam maraka po kilogramu. Proizvođači kažu da je to realna cijena, na koju utiče poskupljenje stočne hrane, smanjen stočni fond, ali i nedostatak radne snage.

Smanjena proizvodnja, a povećana potražnja pred božićne praznike povećala je i cijenu prasića u Srpskoj. Proizvođači kažu da je cijena prasića do 20 kilograma osam maraka, dok se za one težine od 30 kilograma kreće od šest i po do sedam i po maraka.

- Potrošačima je sigurno visoka cijena ali moramo da znamo da to prase košta od 6 do 6,50 maraka, tako da proizvođačima prasadi ne ostaje prostora za neku ekstra zaradu kao što to potrošači misle. Možda je tu cijenu prouzrokovalo i smanjenje broja krmača u proteklih godinu dana jer ako znamo da je jedna marka kilogram stočne hrane i proizvodnja prasadi je vrlo skupa i dosta ljudi je odustalo. Po nekim zvaničnim podacima Ministarstvo poljoprivrede za nekih tri do tri i po hiljade smanjen je broj krmača u toku ove godine - kaže Slobodan Petrić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja Republike Srpske.

U protekloj godini došlo je i do značajnog uvoza prasića iz zemalja Evropske unije, pa se očekuje da će ih biti dovoljno na tržištu, kada je i potražnja tokom januara povećana.

- Povećana je prodaja ove godine po kilogramu pečenja kod nas je cijena trenutna 30 maraka po kilogramu pečenja. 11 maraka je kilogram svinjskog buta, isto tako i plećka, skočile su cijene u posljednje vrijeme, ali kod nas cijene svježeg svinjskog mesa nisu mnogo porasle jer imamo svoju vlastitu proiozvodnju i držimo cijene - kaže menadžer Jakša Zupur.

Iako je hrana u ovoj godini poskupjela, za božićne praznike, kažu građani, neće štedjeti. Praseće pečenje na trpezi je neizostavno.

Ali ono što je obavezno je odnijeti meso na pregled na trihinelu, i to u ovlašćene veterinasrke ambulante.

-Potrebno je donijeti da kažemo narodnim riječnikom na dijagfragmi uz samu kičmu komad mesa koji liči na leptira i to je najbolji komad mesa sa čitave svinje sa koje možemo uraditi pregled - naglašava Srđan Pantić, doktor veterinarskih nauka.

Pregledom mesa zaštićujemo se od trihineloze, čije posljedice mogu biti doživotne ili čak završiti smrtnim ishodom. Cijena pregleda ostala je nepromijenjena. Košta 10 maraka.