
Нино Катић, радник у фирми „Центрум“ отишао је на посао да као и сваки радник заради за корицу хљеба и да има живот достојан човјека, а завршио је са сломљеном кичмом, а након тога остао је и без посла.
Након што је 11. фебруара доживио повреду на радном мјесту, тачније након што је пао са лотри и сломио кичму на два мјеста Нино Катић је одлучио да проговори и са свима подијели своје искуство, али и покаже застрашујуће повреде које је задобио.
– Шта добијеш у “Центруму” када због њиховог неисправног средства за рад сломиш кичму на два мјеста и останеш инвалид? Па код нељуди добијеш отказ, и то поштом – рекао је Катић, а затим је описао шта је довело до тешке несреће која се догодила 11. фебруара, али и свему што је слиједило након тог дана.
– Запослио сам се прошле године у деветом, десетом мјесецу, и радио на мјесечни уговор читаво вријеме. У јануару сам на све могуће начине сигнализирао шефу Дамиру да радимо са дотрајалим и похабаним лотрама на шта он климне главом и прође, затим сам црним маркером написао на лотрама да се људи пазе, сматрајући да ће их замијенити због муштерија, јер виде то људи, смију се, климају главама, али ништа – почео је своју причу за Српскаинфо Нино Катић.
šta dobiješ u Centrum D.O.O. kada zbog njihovog neispravnog sredstva za rad slomiješ kičmu na dva mjesta i ostaneš invalid? pa kod neljudi dobiješ otkaz, i to poštom...neka...polako
Posted by Nino Katic on Friday, December 9, 2022
Додао је да су радницима лотре основно средство за рад јер је сва роба на висини, а од струјних каблова се нису могле провући велике лотре са другог одјела.
– Дошао је и 11. фебруар, тај црни 11. када сам пао са лотри, само пукоше испод мене и завршио сам са двоструким ломом кичме. Инспекцију нису звали, једва је и Хитна позвана, а кажу прва ријеч шефова је била: “Јесте ли морали звати Хитну?”, Након тога ме је замјеница породичне докторке оштетила својим нерадом јер ми није хтјела на вријеме издати упутницу за љекарску комисију на коју сам због тога закаснио два дана и услијед чега ми је љекарска комисија промјенила статус из “повреда на раду: ДА” у “повреда на раду: НЕ”, значи свјесно се лагало на званичном документу – објаснио је Катић за Српскаинфо.
Катић је рекао да је на његов упит како смију неистину писати на документу, одговор добио од жене на љекарској комисији, да она то мора урадити.
– Из “Центрума” иако знају чињенично стање, да сам код њих повријеђен, два мјесеца ми смањују примање за 30 одсто и на крају ми не продуже уговор о раду – испричао је Катић.
Прича Нина Катића је само једна у низу, свједоци смо честих повреда на раду, које се неријетко заврше трагично.
Поставља се само питање гдје је нестала људскост и савјест, и како смо допустили да радници постану само лако замјењиви бројеви.
Шта Ви мислите о овоме?