novcanik novac.jpg

Ресорни министри и представници гранских синдиката из области управе, унутрашњих послова, здравства, образовања, науке, културе и правосуђа Републике Српске потписали су данас у Бањалуци споразум о повећању плата за 54.118 запослених у јавном сектору.

Споразуме су потписали министар управе и локалне самоуправе Републике Српске Сенка Јујић, министар здравља и социјалне заштите Ален Шеранић, министар унутрашњих послова Драган Лукач, министар просвјете и културе Наталија Тривић и министар за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво Срђан Рајчевић.

Споразум су потписали и представници Синдиката управе, Синдиката радника унутрашњих послова, Струковног синдиката доктора медицине, Струковног синдиката медицинских сестара и техничара, Самосталног синдиката радника у здравству и социјалној заштити, Синдиката образовања, науке и културе.

Министар управе и локалне самоуправе Сенка Јујић изјавила је да споразум подразумијева повећање плате од 10 одсто за запослене у јавном сектору од 1. маја, као и повећање од 100 КМ које ће се исказати кроз коефицијент од 1. августа.

"Потписивањем овог споразума представници синдиката који су покренули интерпелацију (ради враћања права на топли оброк и регрес) одустају од свог захтјева, те ће бити именована интерресорна радна група која ће пратити реализацију споразума", рекла је Јујићева новинарима након потписивања споразума.

Предсједник Синдиката управе Божо Марић каже да су одсутали од захтјева, али не и права утврђеног законом, али да су морали наћи компромис.

Он је подсјетио да су интерпелацију с циљем враћања права на топли оброк и регрес упутили у Народну скупштину Републике Српске 29. априла, али да су након тога разговарали са предсједником СНСД-а Милорадом Додиком, чија странка има највећи број посланика и чији је кадар у Влади Српске, те договорили да измјенама коефицијената сви радници добију повећање од 100 КМ.

"То значи да ће чистачица у згради Владе добити повећање 18 одсто, а помоћник министра три одсто. Мислим да је тиме испуњена социјална правда да они који имају најнижа примања процентуално имају и највеће увећање", рекао је Марић.

Предсједник Синдиката радника унутрашњих послова Аница Јондић рекла је да споразум предвиђа и повећање плате од пет одсто 1. јануара наредне године за раднике чија просјечна плата буде мања од републичког просјека.

"У другом кварталу наредне године са представницима Владе Српске анализираћемо постојећи буџет, наше плате, инфлацију, трошкове живота и на бази тога утврдити износе посљедњег повећања које је посљедица овог споразума", рекла је Јондићева.

Она је додала да је овим споразумом обезбијеђен финансијски оквир већи од оног који предвиђа топли оброк и регрес.

Предсједник Синдиката образовања, науке и културе Драган Гњатић рекао је да ће наставити да инсистирају да Влада испоштује меморандум из 2017. године и да просвјетни радници и радници у образовању, науци и култури коначно буду у равноправном положају са осталим корисницима буџета, односно да дође до уједначавања платних коефицијената, јер меморандум истиче 31. децембра.

У току дана споразум ће потписати и министар правде Антон Касиповић и представници Синдиката правосуђа.