kupovina prodavnica.jpg

Иако ће Влада Републике Српске интервентно набавити одређену количину основних животних намирница, за шта ће бити издвојено око 15 милиона КМ, из удружења за заштиту потрошача истичу да је ова мјера закаснила те да је ово неки вид "гашења пожара".

Сузана Гашић, министарка трговине и туризма РС, казала је да је тржиште стабилно, да су и све локалне заједнице снабдјевене робом широке потрошње, али да Влада РС жели да буде спремна за све евентуалне ситуације у којима се Српска може наћи.

"Ипак, гледајући шта се дешава око нас, одлучили смо да набавимо одређене количине меркантилне пшенице, уља, шећера, риже, соли, конзерви хране, месних прерађевина и слично, те нафту и нафтне деривате", навела је Гашићева и истакла да се ради о првом кораку, односно о директној набавци.

"Разговарали смо са трговцима и произвођачима и можемо рећи да нема нестабилности на тржишту у смислу било какве несташице, нити има назнака да ће бити несташица. Ипак, одлучили смо да набавимо одређене количине основних животних намирница и нафтних деривата", појаснила је Гашићева и додала да су цијене порасле свуда и да се то дешава у свим продавницама.

Како је рекла, још је на снази ограничење маржи на нафту и нафтне деривате и истакла је да не би било добро додатно ограничење, јер би могло доћи до вјештачких несташица.

Борис Пашалић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, рекао је да ова мјера не треба да плаши грађане, јер је само циљ да Српска буде спремна за евентуалне прекиде у ланцима снабдијевања.

"Тренутно у 16 силоса у Српској имамо више од 15.000 тона пшенице, што је довољно за два и по мјесеца ако у Српску не би ушло ниједно зрно пшенице", рекао је Пашалић.

Додао је да засад има свега довољно, али да се, како каже, не зна шта ће бити за мјесец дана ако сукоби у Украјини потрају.

"Подсјећам да Русија и Украјина произведу око 30 одсто свјетске пшенице", истакао је Пашалић.

Да је ова мјера Владе РС требало да се деси раније да би се помогло грађанима и да се заустави раст цијена, сматрају из удружења за заштиту потрошача у Српској.

Муриса Марић, извршна директорица Удружења грађана ДОН Приједор, истиче за "Независне новине" да су ове мјере морале бити драстично другачије и да су морале да се десе знатно раније.

"Мора се зауставити раст цијена, барем одређеног броја артикла, те је ово сада, чини ми се, помало гашење пожара", каже Марићева и истиче да је скоро свакодневни раст цијене угрозио многе породице.

Како је рекла, што се тиче несташице одређене врсте робе, примјетно је да се неким маркетима не могу на полицама наћи основне животне намирнице.

"Људи се много плаше свих дешавања, првенствено због поскупљена, а затим и дешавањима са Украјином и Русијом, тако да није ни чудно што купују и праве залихе основних животних намирница", појаснила је Марићева.

Душан Срдић, предсједник Удружења потрошача "Реакција" из Бањалуке, за "Независне новине" казао је да је сигурно требало раније реаговати оваквим мјерама.

"У сваком случају, никада није касно да се заустави дивљање цијена", казао је Срдић и додао да је сваки покушај стабилизације и снабдијевања основним животним намирницама похвалан.