karantin trebinje.jpg

Nakon više od 40 dana zdravstveni radnici u karantinu u Domu učenika u Trebinju skinuli su maske, rukavice i zaštitna odijela. U utorak ujutru izašao je i posljednji privremeni stanar ovog objekta.

U Domu su od kraja marta bili Trebinjci koji su u vrijeme pandemije virusa korona ušli u Republiku Srpsku. Doktorka, medicinske sestre i tehničari, zajedno sa pripadnicima civilne zaštite, otišli su kućama, a narednih dana će se vratiti na uobičajene poslove. Uz njih je sve vrijeme bilo i osoblje Doma učenika.

Uigran tim

U medicinskom timu kažu da im ništa nije bilo teško, jer su, iako nikada ranije nisu radili zajedno, za kratko vrijeme postali uigrana ekipa. Srećni su što nijedan njihov sugrađanin, smješten u ovaj karantin, nije bio pozitivan na novi virus.

Kroz trebinjski karantin prošle su 43 osobe koje su se u vrijeme vanredne situacije zatekli izvan granica RS, a iz nekih razloga su se morali vratiti u svoj grad. U izolaciji je bilo mlađih i starijih, bračnih parova, prijatelja i cimera u stranim zemljama, hroničnih bolesnika, ovisnika. Dolazili su iz cijelog svijeta, Amerike, Njemačke, Španije, Italije, Švajcarske, Švedske, Danske, Holandije, Australije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, ali i iz susjedne Hrvatske.

Ovo je prvi karantin otvoren u Trebinju, kada još nije bilo inficiranih virusom korona. U početku je bilo malo neizvjesnosti. I drugi su nas posmatrali sa strahom, naročito kad je u Trebinju registrovan prvi slučaj virusa korona – priznaju zdravstveni radnici u ovom objektu, piše "Srpskainfo".

Radili su po smjenama, a i kad bi otišli kući bili su u izolaciji. Samo su kontaktirali međusobno, pa su, kažu, jedni drugima bili i radne kolege, rodbina i prijatelji.

Od prvog dana smo nastojali da se ponašamo po svim epidemiološkim preporukama, nosimo zaštitnu opremu, ispoštujemo čisti epidemiološki put, da se stalno presvlačimo, peremo ruke. Imali smo dovoljno opreme, sve mjere su se poštovale, a i građani koji su morali biti u karantinu nisu se bunili, jer im je odmah pri dolasku sve objašnjeno – kaže doktorka Ivana Rogač, koja je specijalizaciju porodične medicine u fočanskoj bolnici zamijenila radom u karantinu.

Pamte po lijepom

Dodaje da se tim zdravstvenih radnika potrudio da građanima koji su se zadesili u toj situaciji olakša period dok su izolovani.

To jeste nešto novo, ali nije bilo potrebe da se osjećaju stigmatizovanim ili izopštenim iz zajednice. Trudili smo se da taj period zapamte po nečem lijepom – ističe ona.

U sve se uključila i civilna zaštita i radnici „Ekologije i bezbjednosti“ koji su svakodnevno dezinfikovali prostorije, policija, kao i zaposleni u Domu učenika koji su brinuli o čistoći i ishrani.

Hrana se dijelila tri puta dnevno, a ostavljala se na stolicama ispred soba. Garderoba se prala u vešeraju, posjete su bile zabranjene, porodica je mogla nešto da donese, što bi davala nama, a mi im uručivali – objašnjava Miljan Tomašević iz trebinjske civilne zaštite.

Dodaje da radnog vremena od kraja marta nije bilo, jer su privremeni stanari stizali u svako doba dana i noći sa graničnih prelaza.

Da je prvih dana bilo malo straha priznaju i zaposleni u trebinjskom Domu učenika, ali dodaju da je ekipa bila toliko dobra da su se osjećali sigurno.

Nije svejedno, na početku, bilo otići kući djeci – kaže kuvarica Danijela Grubač.

Vaskrs u karantinu

vaskrsnja jaja karantin.jpg

U karantinu u Domu učenika proslavljen je i Vaskrs. Medicinska sestra Radmila Jokišić, koja je iz hitne pomoći došla u karantin, ukrasila je vasršnja jaja za stanare, a podijeljena su uz vaskršnje pjesme.

Uz doktorku Rogač i Radmilu, u medicinskom timu su bili i zdravstveni radnici Snežana Ružić, Miloš Slijepčević, Slaviša Ilić i Milica Batinić. Uspomene iz karantina pojedini stanari objavili su i na društvenim mrežama.