Konzumacija kofeina već je od ranije povezana s manjim rizikom za brojne bolesti među kojima dijabetes tip II, srčane bolesti i moždani udar, no nije bio jasan mehanizam koji se skrivao iz toga zaštitnog učinka.

kafa.jpg

Novo istraživanje čiji su rezultati objavljeni u časopisu PLOS Biology pokazuje da kofein poboljšava pokretljivost regulatornog proteina koji se veže na mitohondrije.

Četiri šoljice kafe dnevno štite srce od oštećenja, pokazalo je novo nemačko istraživanje po kome takva količina dnevno unesenog kofeina poboljšava prelazak regulatornog proteina u mitohondrije osnažujući njihovu ulogu u zaštiti kardiovaskularnih ćelija od oštećenja, piše Zadovoljna.hr. 

Tim sa medicinskog fakulteta i istraživačkog centra IUF Leibnitz u Diseldorfu otkrio je da se zaštitni učinak postiže sa koncentracijom kofeina koja odgovara količini četiri šoljice kafe dnevno. 

Istraživanjem su pokazali da je protein p27, poznat kao inhibitor ciklusa ćelije, prisutan u mitohondriji glavnih vrsta ćelija u srcu. U tim ćelijama mitohondrijski p27 poboljšavao je migracije endotelijskih ćelijaa, štitio ćelije srčanog mišića od smrti i pokretao pretvaranje fibroblasta u ćelijee koje sadrže kontraktilna vlakna, a svi su ključni za oporavak srčanog mišića nakon infarkta miokarda. 

Utvrdili su da kofein podstiče prelazak p27 u mitohondrije tako što pokreće pozitivne lančane događaje nakon što se postigne koncentracija kofeina koja odgovara unosu četiri šoljlice kafe. 

Naše istraživanje pokazuje da kofein deluje zaštitno i obnavljajuće na srčani mišić djelovanjem mitohondrijskog p27 proteina, kaže autorka studije Džudit Hendeler.