Željeli smo da u rublici zanimljivosti objavimo članak o gradiću Kuber Pidi u Australiji, koji se nalazi pod zemljom.

U njemu se nalazi i srpska crkva. Želeći da vas upoznamo i sa ovom jedinstvenom crkvom, potrudili smo se da pronađemo fotografije koje će vam je dočarati. Na naše iznenađenje, prepoznali smo sveštenika Strahinju Janjića, koji je svojevremeno službovao u Trebinju.
On je izbjegao iz Mostara i službovao je kod nas u Trebinju, odakle je poslat da svoju službu nastavi u okviru Australijsko-novozelandske eparhije Srpske pravoslavne crkve.
Inače, Kuber Pidi je rudarski grad u sjevernom dijelu australijske savezne države Južna Australija. Nalazi se oko 800 kilometara sjeverno od Adelejda. Osnovan je 1915. godine, a ime su mu dali Aboridžini koji su ga i osnovali.
Njegovo ime u prevodu znači rupa.
U gradu živi oko 2.000 stanovnika, a zbog klimatskih uslova većina građevina nalazi se ispod zemlje. Grad je osnovan poslije otkrića bogatih nalazišta opala, koja su najveća u svijetu.
Kuber Pidi se zbog toga naziva „svjetskom prestonicom opala“. Klima ovih prostora je pustinjska sa izuzetno visokim dnevnim temperaturama koje često dostižu 40 stepeni Celzijusa.
Većina stanovnika zaposlena je u rudnicima opala, koji predstavljaju osnovicu razvoja grada. Stanovnici imaju kao i svi drugi koji žive u gradovima, svoje barove, prodavnice, pa čak i podzemno groblje.
Ovdje je kuću jednostavno proširiti. Potrebno je samo iskopati novu rupu. Pritom se možete i obogatiti, ako kopajući pronađete opal.
A nas Srba nema gdje nema. U Kuber Pidiju se pod zemljom nalazi srpska pravoslavna crkva Svetog Ilije Proroka, jedina takva u svijetu.
Pripada mitropoliji Australijsko-novozelandskoj i sagrađena je 1993. godine. Crkva je jedinstvena po tome što je izgrađena pod zemljom, na dubini od šest metara. Osim nje ispod površine smješteni su crkveni i parohijski dom, kao i crkvena škola.
Ikonostas je urađen od stakla i oslikan, a u zidu su isklesane freske.
Srbi koji su u Kuber Pidi dolazili trbuhom za kruhom imali su i potrebu za duhovnim, religioznim ispovijedanjem. Naši rudari koji su ovdje kopali poludrago kamenje, opal, tako su iskopali jedan od najljepših bisera ne samo srpske, pravoslavne, nego i ukupne hrišćanske kulture.
Tu se nekad nalazilo praistorijsko more, pa se zidovi sastoje od pijeska, kreča i slani su, tako da ih je nemoguće freskopisati. Freske, odnosno, bareljef ikone uklesane su u kamen iskopane crkve.
U hodniku, uklesana u zidu, nalazi se figura Svetog proroka Ilije. Iznad ikonostasa je Širšaja Nebes sa dva anđela sa strane. Na gornjem mjestu je Hristos, a na galeriji prikaz krštenja Hristovog.
Šta Vi mislite o ovome?