MISIR, OAZA, OBEĆANA ZEMLjA – Šta o TREBINjU kažu pjesnici, ekolozi, ljekari, glumci, slikari?

Autor: Božo Morić Foto: TrebinjeLive/Fejsbuk/Ilustracija
TREBINJELIVE 25. 02. 2017. - 13:00h

O Trebinju su pisali brojni mislioci različitih struka. I dok je za jedne najjužniji i najljepši srpski grad, za druge je oaza mira i sunca, na samo 25 kilometara od plavog Jadrana.

trebinje grad

Foto: Ilustracija

Epitete za grad na Trebišnjici dali su, između ostalih, i ekolozi koji za Trebinje kažu da je oaza, dok su ga arheolozi uporedili sa „Eldoradom“ – legendom južnoameričkih Indijanaca prema kojoj je Eldorado kraj sa ogromnim bogatstvom u zlatu.

Pojedini istoričari Trebinje smatraju gradom u kome su svojevremeno stolovala čak tri srpska kralja i to Pavlimir Ratnik (926-942), Tjecimir (942-962) i Prelimir (962-990).

Za slikare je u Trebinju „sve već gotovo, samo treba da se urami“, za glumce „scena na kojoj svi igraju“, a za filmadžije „obećana zemlja“ u kojoj će rado snimiti svoje novo ostvarenje.

rus slika trebinje

Foto: TrebinjeLive

U Trebinju, u Starom gradu, rođen je veliki srpski slikar Atanasije Popović, koji je studirao slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Beču.

On je zajedno sa slikarom Markom Gregovićem naslikao nekadašnji ikonostas Sabornog hrama Svetog Preobraženja Gospodnjeg. U Muzeju Hercegovine nalazi se legat njegovih slika, koga čini stalna postavka od 43 rada.

Danas Trebinje posjećuju brojni slikari, a slike grada, rijeke Trebišnjice, starog jezgra i mostova nad kojim bdije planina Leotar, kako sami priznaju, ukrašavaju njihove ateljee.

Ni glumci, kao ni ostali filmski radnici, nisu zaobilazili Trebinje. U Trebinju je, između ostalog, snimana serija „Ranjeni orao“, kao i film Emira Kusturice „Na mliječnom putu“.

sloboda micalovic ranjeni orao andjelka trebinje

Foto: Fejsbuk Ranjeni orao

Reditelj Dejan Šorak u Trebinju je snimio film „Najbolji“ 1989. godine. Kultno ostvarenje „Nož“  i mnoga druga nastajala su, takođe, u našem gradu.

Epitete nisu zaboravili ni farmakolozi za koje je Trebinje „besplatna apoteka“, kao ni ljekari koji naš grad upoređuju sa sanatorijumom – mjestom koje ima odlične klimatske uslove, koji pogoduju zdravlju ljudi.

Za agronome Trebinje je „Misir“ – za koji se zna da je dar Nilov. Pa se tako i za naš grad može reći da je dar Trebišnjice, smatraju agronomi, ističući da se u Trebinjskom, Petrovom i Popovom polju nalazi veoma plodna zemlja, koja se navodnjava iz najduže ponornice u Evropi.

popovo polje

Foto: Vikipedija

O Trebinju u svojim zapisima nisu ostali ravnodušni ni pjesnici i književnici, za koje je naše mjesto „pjesnička gubernija“.

Tako je veliki Momo Kapor napisao: „Trebinje nije ni selo ni metropola. Ono je metafora, san! Ono je jedna svetla tačka u životu Hercegovaca, ono je mesto koje sanjaju da će se u njemu nastaniti onda kada budu ostarili. Trebinje je mediteran. Jer, dok u njemu sedite i gledate vrhove čempresa, osećate da je more iza brda. Tamo se živi kao na moru, ali nije obeščašćeno turizmom kao more“.

Sve više turista posjećuje Trebinje. Trebinjci su, kažu, dobri domaćini. Vina su im prvoklasna, sunce miluje kao nigdje drugo na ovom podneblju, a autohtona jela kao što su pečena jagnjetina, raštan, prijesnac, sir i priganice – izazov su za svakog gosta koji bar jednom posjeti naš grad

Najdraže im je sjesti pod plate na kafu i uživati u prirodnom hladu. A tu, pod krošnjama stogodišnjih simbola Trebinja, prvo se saznaju i lijepe i ružne vijesti.

basta platani

TAGOVI:

Komentari

Divan grad seljaka.Steta sto ga vodi malograđanin.

Odgovori

Dzaba kad ga ova izdajnučka bagra zagađuje.

Odgovori

Majo priznaj da vološ Luku, potajno patiš za poslom u opštini i da te on ponekad pomazi. Inače si mala seljančica koja samo laprda po portalu, besposlena torokuša.

Odgovori

Mala-ti si frustrirana zena Kokomo fail one stvari.

Odgovori

Zaista ovaj grad zasluzuje menadzment svjetskog kalibra.Zaista treba malogradjanstina na vlasti da suti i da konacno nesto urade,Slavko kakav je god bio,zaposlio je narod,i to ne u HET i sl,i Dom kulture uredio,zaista ono sto je potrebno.Sjecam se Cuka jednom ispred raspadnutog Doma prica kako je Tb grad kulture,sporta,turizma,a narod ga izvizdi.Predjite s rijeci na djela.

Odgovori

Jovice Turčine marš i TB. Slavko i kultura hahahahahahahaha poturica isti ka i Turčin , aj za Slavkom u Sarajevo.

Odgovori

Kao sto smo mi ponosni na nase pretke iz svih ratova i slavimo njihov spomen tako ce i nasi potomci biti ponosni na nas sto smo napravili srpsku Hercegovinu i izgradili Trebinje.Ja se sjecam Trebinja prije rata ali i kad sam poslije Dejtona dosao da zivim…..uvjek je Trebinje bio lijep grad ali to se ne moze porediti sa ovim danas jer se pretvorio u pravi grad mada je najbolji parametar pijaca.Recimo pijaca je prije bila mala samo 1-2 reda danas je ona zauzela cijeli trg i svaki dan je puna kao i okolni kafici.Volio bih da se uspostavi i jaca veza sa nasom hercegovackom dijsporom jer mnogi bi se vratili samo da nadju posao ovde.Nekad su partizani osjecali ponos sto su pobjedili Hitlera i izgradili drzavu a ja vjerujem da svako od nas iz nase generacije ko ovde zivi,ko je branio srpstvo osjeca isti ponos za sve sto radimo za Hercegovinu.A ako vas zanima sta stranci pisu o nama neke zanimljive price mozete ovde naci:

independenttravelhelp.com/trebinje-picture-perfect-setting/

opolo.com/7/7/2015

stilistica.info/2016/05/03/trebinje-divine-taste-from-the-imperial-vineyard-vukoje/

youtube.com/watch?v=dgmC2FbcWl0

Odgovori

Čime će se Lukina đeca ponositi,time što im je tata bio dezerter dok se grad branio i stvarala Srpska država?

Odgovori

Rekli su o Trebinju:
Jovice Turčine marš i TB. Slavko i kultura hahahahahahahaha poturica isti ka i Turčin , aj za Slavkom u Sarajevo.
Najbolje što može neko istinito da kaže o sebi i svom gradu, ništavilo.

Odgovori

Nisam clan niti tvoje niti neke druge partije.Za sitne neke pare branis tvoje na portalima,sto ti ne dadose bolji posao,kad si tako pametan.Rekoh,kakav je god bio,ne mozes galamom sakriti cinjenice a to je Dom kulture i zaposleni ljudi.Niko srecniji od mene da je to neko drugi uradio prije njega,ali nije.Ajd da vidimo vas.

Odgovori

ajd ne pretjerujte, cuj oaza zdravlja, daaa, sa vrlo visokim procentom kancera, toliko o zdravlju..samo mlatite i trabunjate…TB jeste lijep gradic, ali mi to ne znamo iskoristiti dovoljno, a to sto smo od mora 25 km udaljeni je ok da smo ptice, ali kad u julu cekas na granici 3 sata onda smo jako udaljeni, npr 200 kilometara…

Odgovori

Za moj grad mislim da je najljepsi i da nema ljepseg ali me Trebinje ostavilo bez daha.Prelijep grad!

Odgovori

Morate se pomiriti da je Luka ubjedljivo pobjedio, vaša mržnja je zastrašujuća i bolna. Okrenite se sebi, šta ste vi uradili za naše Trebinje, mržnja sigurno neće pomoći. To što ste u velikoj manjini, više govorori o vama nego o nama koji smo ga izabrali. Tekst uopšte ne govori o gradonačelniku nego o gradu a vi prljujete i na grad i na Luku. Ništa ne ujedinjuje ljude kao mržnja i to najviše kada je usmjerena prema jednom zajedničkom cilju. Da se zna da nisam ni za ove moje što vrijeđaju ali ih donekle ih razumijem jer mržnja rađa mržnju, ali je vaša sigurno veča- Moraćete izdržati još 4 godine pa onda pokušajte da izaberete bolje, ali sa obzirom da ćemo grad napraviti boljim i ljepšim vjerovatno još 8 godina.Za to veijeme ćete vjerovatno promjeniti mišljenje ili će vas mržnja do tada pojesti što svakako ne želim. Imam dobar prijedlog za vas iz szp.a, a koliko imam informaciju u Trebinju vas je manje od 500, izađite na protest pod plateane (što je domokratski) pokažite se da vas vidimo pa da razgovaramo, a ne kukavički iz mraka svojih soba i za tastaturom da luječite feustracije.Pustite većinu veliku većinu zdravog naroda da živi.

Odgovori

Koliko si mu se duboko uvukao kondorcino, a platice tvoj sef zestoko kad tad zato sto je ostavio bez posla tolike ljude, porodice bez hljeba, a sve ostalo stavio pod svoju poganu sapu i strahovladu. Pa za osam godina, mozda manje ili vise, ali pasce kad tad, e onda ce i on i takvi kao ti tek da lijecite frustracije gladnog stomaka. Jer sto se vise uzdignes vise cete boljeti pad, doce i taj dan, i tita je nestalo.

Odgovori

Kad već pitaš da ti odgovorim,ja sam jedan od onih koji je od septembra „91 do marta „96 branio ovaj gradi uspjeli smo da ga sačuvamo od razaranja a narod od novih vješanja i bacanja u jame! A sada mi jedan kupljeni budalać gore kaže da sam izdajnik jer nisam glasao za Luku dezertera! Meni odlikovanom borcu prve kategorije,jednom ranjenom,srećom lakše! Uostalom šta je vaš Luka dezerter uradio za Trebinje osim što ga je sa svojim gazdom (takođe dezerterom) Dodikom podijelio na dva teško posvađana bloka?

Odgovori

Kindler,Javier se na psihijatriju.

Odgovori
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne i stavove internet portala TrebinjeLive.info. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal TrebinjeLive.info zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja.

Evo zbog čega je TrebinjeLive najčitaniji i najuticajniji portal u gradu!
9.000+
dnevnih
posjeta
270.000+
mjesečnih
čitanja
665.000+
mjesečnih
pregleda stranica
19.100+
fejsbuk
sviđanja