Kao što smo vam najavili, od danas kreće TrebinjeLive specijal - "Odlomci iz, za nas, nepoznate istorije Trebinja".
Najstarije ime Trebinja, koje smo pronašli u istorijskoj literaturi je Tvrdinje, što je označavalo tvrdi-utvrđeni grad.
Kraj stare i početak nove ere
Trebinje je bio centar pobune srpskih plemena protiv rimske vlasti od šeste godine prije Hrista do devete godine po Hristovom rođenju. Pobuna je završena donošenjem čuvene nagodbe, kojom su Rimljani Srbima priznali rimsko građansko pravo, da bi Srbi prihvatili njihovu vlast. Ime vođe Srba nije ostalo zabilježeno, a u isto vrijeme Rimom je vladao Tiberije. I od tada počinje važnost Srba u Rimskoj imperiji. /
" target="_blank">Izvor od 31.30 minuta. /
Trebinju se ima blagodariti što ne propade cio narod srpski
Kao predgovor citatu ispod, radi se o devetom vijeku kada se raspada srpska država, koja je ostala bez kralja. Sa istočne i južne strane vizantinci i Bugari okupiraju Srbiju, a sa sjeverne i zapadne Mađari i Franci.
Miloš S. Milojević u svojoj knjizi „Odlomci istorije Srba“, na stranici 90, navodi: „Samo jedno, jedino Trebinje i njegova oblast, mala ali neznatna, sa uskim jezičkom srpske zemlje do Duklje i Prehvale pod Šarom, koju razbojnički velikaši, valjda, zbog sujevjera, ne smeđahu oskrniti i utamaniti, ostade vjerna starom rodu i poretku, a sa ovim i nezavisna. Od ovog dana postade trebinjska oblast, koja se pravedno dičaše svojim patriotizmom, ostade svoj srpskoj zemlji i carevini toga doba. Samo se jednom Trebinju ima blagodariti što ne propade cio narod srpski i što se možda i neutamani. Ovome još i dan-današnji blagorodi svjestan narod srpski i sinovi Obilića“.
Uvidjevši opasnost i mogući kraj srpske države i cjelokupnog srpstva, Srbi su odlučili da pozovu iz Rima potomka dinastije Oštrivojević (po Jovanu I. Deretiću, rođenom Trebinjcu), odnosno potomka dinastije Drvanović (po Milošu S. Milojeviću), Pavlimira, koji je u to vrijeme, kao izgnanik, živio u Rimu.
Dubrovačkom lađom stigao je u Dubrovnik i odmah je otišao u Trebinje, gdje je sazvao Veliki sabor na kojem je krunisan za kralja Srbije. Kako je krunisan u Trebinju, naš grad postade nova prestonica Srbije. Vladao je, po Deretiću, od 926. do 942. godine, a po Milojeviću i Milenku Bijeliću od 879. do 910. godine. Sve vrijeme je kralj Pavlimir, zvani Ratnik, stolovao u Trebinju. Žena mu je nakon njegove smrti rodila posmrče, sina nasljednika Tresimira.
Po Milojeviću i Bijeliću, do stasavanja Pavlimirovog sina Tresimira, Srbijom vlada Pavlimirova žena, čije se ime ne zna. Prestonica je i dalje u našem Trebinju.
Kralj Tjecimir, po Deretiću, vladao je od 942. do 962. godine. On se po Milojeviću i Bijeliću zvao Tresimir i vladao je od 930. do 960. godine. Kako navodi Deretić, u to vrijeme zapažala se samovolja kod mnogih velikaša, pa je kralj Tjecimir morao da pođe sa vojskom iz Trebinja i da ih sve prisili na poslušnost. U njegovo vrijeme pobunio se i ban Bosne, te je Tjecimir poslao svoje sinove, Prelimira i Krešimira, koji su ugušili pobunu i vratili se sa vojskom u Trebinje.
Kralj Prelimir, po Deretiću, vladao od 962. do 990. godine. Imao je četiri sina, a za nas je bitan Boleslav, koga je otac postavio za bana Trebinja. I u vrijeme kralja Prelimira, kako piše Deretić, naše Trebinje je još uvijek bilo prestonica Srbije.
Po Milojeviću, Srbijom od 1073. do 1089. godine vlada car Radoslav II Drvanović, kojeg je sa prestola zbacio bratanac Bodin. Kako Milojević navodi: „Radoslav tako nasilno i neblagodarno ode u Trebinje, u kojem je živio do svoje smrti, koja se ne zna kada je bila, i bi sahranjen u crkvi Svetog Petra i Pavla u polju Trebinjskom“.
Otac Stefana Nemanje sahranjen u Trebinju
Po Deretiću, otac Stefana Nemanje, rodonačelnika loze Nemanjića, zvao se Desa, bio je ban Huma, i sahranjen je 1168. godine u manastiru Svetog Petra i Pavla u Petrovom polju.
Predlažemo vam da o ovome pogledate objašnjenje Jovana I. Deretića.
Iako se autori ne slažu u godinama i oko imena jednog od kraljeva, očigledno je da opisuju iste ljude i događaje. Svi navedeni podaci su za nas Trebinjce i naše Trebinje od izuzetne važnosti. Ovi podaci svrstavaju Trebinje u jednu od srpskih prestonica, a u jednom trenutku Trebinje biva i spasonosno za opstanak cijelokupnog srpstva.
Pozivamo sve čitaoce da iznesu svoje mišljenje o datim činjenicama, koje su do sada bile nepoznate ( a i nepriznate ) velikom broju Trebinjaca.
Napomena: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne i stavove internet portala trebinjelive.info. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal trebinjelive.info zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja.
Šta Vi mislite o ovome?