Najbolji srpski teniser Novak Đoković nije uspio danas da se plasira u polufinale Australijan opena.

novak djokovic i dalje prvi na atp listi

Đoković je izgubio od neugodnog Švajcarca Stanislasa Vavrinke rezultatom 6:2, 4:6, 2:6, 6:3 7:9 po setovima.

Tako je poslije 28 uzastopnih pobjeda u Melburnu, Đoković položio oružje pred Vavrinkom nakon pet napornih setova u još jednom maratonskom meču.

Novak je na impresivan način počeo meč, dobivši prvi gem "sa nulom" za nepun minut, a uzvratio mu je Vavrinka, poslije čega su uslijedile greške na obje strane, i igralo se gem za gem dok Novak nije napravio brejk za 4:2. Poslije ga je potvrdio, a onda novim brejkom i došao do prvog seta, koji je završen poslije 32 minuta igre.

Djelovalo je da se neće Novak mučiti protiv Švajcarca kao ranije, ali se Vavrinka probudio, i u trećem gemu nastavka prvi put je došao do dvije prilike za brejk. Nije ih iskoristio, što je nadoknadio u sedmom gemu za 4:3, poslije čega je održao servis za izjednačenje u setovima, a uspio je da izmami i Novakov aplauz zahvaljujući seriji dobrih poteza.

Novak je dobro počeo treći set vođstvom od 40:0, Vavrinka je vezao dva poena, ali je njegov nalet odbijen. Poslije toga, uslijedio je potpuni pad drugog tenisera svijeta, i Stanislas je koristio i njegove greške kako bi vezao pet gemova, što je bilo dovoljno za preokret i vođstvo od 2:1 u setovima.

Mučio se Đoković da prekine crnu seriju i povede u borbi za peti set, i strpljenje je bilo ključ u nastavku. Uz duge razmjene udaraca i neizvjesnosti igralo se do 2:2, poslije čega je Novak poveo ostavivši Vavrinku bez poena. Odolijevao je napadima u kojima je Đoković tražio šansu za brejk, sve do osmog gema. Tada je Novak poveo sa 5:3, iako je njegov protivnik vodio sa 40:0. Vezao je četiri poena i do gema došao nevjerovatnim forhendom iz defanzive, poslije čega nije mogao da obuzda emocije.

Servirao je zatim za izjednačenje, a bio je u neugodnoj situaciji. Poklonio je Vavrinki šansu za ribrejk, ali je ispravio grešku, asom je poništio prednost protivnika i odveo borbu za polufinale u peti set.

Vavrinka je prvi servirao tek u odlučujućem setu, a prvi put na meču je i došao do gema sa "nulom", poslavši poruku starom rivalu da će se žestoko boriti do samog kraja. Novak je zatim izjednačio, a onda griješio, bacao reket, ali i došao do brejka za 2:1.

Nije ga potvrdio, odmah je u igru vratio Vavrinku, koji je to iskoristio da poslije ribrejka opet povede. Nastavila se napeta i epska borba uz servis kao oslonac, i otišlo se na 3:3. U borbi nerava koja je uslijedila, bolje se snašao Vavrinka. Vezao je dva asa i opet poveo, ali nije imao rješenje i za servis Đokovića.

Na 5:5 i 40:15 za Vavrinku, kiša se pobrinula da ovaj maraton još potraje. Nakon kraćeg prekida, Švajcarac je još jednom odservirao as, pa je Novak drugi put morao da servirao za ostanak u meču. Nije izdržao u 16. gemu, kada je servirao. Vavrinka je iskoristio prvu meč loptu i otišao u polufinale.

Ispadanjem u četvrtfinalu Australian Opena Đoković je izgubio 1640 poena na ATP listi.

Ovo je prvi turnir, poslije nekoliko godina, na kome je Đoković bio bez starog trenera Marjana Vajde, a njegovo mjesto zauzeo je Boris Beker, novi trener, koji nije donio sreću teniskom asu iz Srbije.

Prošle godine, Novak je protiv Vavrinke slavio poslije maratona. Srpski teniser u međusobnim duelima do sada je vodio sa 15:2.

Inače, njih dvojica su odigrali četvrti najduži meč na Australijan openu i to u osmini finala 2013. godine, a trajao je pet sati i dva minuta.

Pobjednik ovog meča Stanislas Vavrinka igraće u polufinalu protiv Tomaša Berdiha koji je eliminisao Davida Ferera sa 6:1,6:4,2:6,6:4.