
Demokratski izabrane institucije jedini su legitimni nosioci vlasti u Republici Srpskoj i BiH, a dalji opstanak OHR-a direktno je u suprotnosti sa suverenitetom BiH i težnjama ka članstvu u Evropskoj uniji, navodi se u Prijedlogu deklaracije o zatvaranju OHR-a u BiH, koja će se sutra po hitnom postupku naći pred poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske.
U dokumentu se pozivaju nadležne institucije da stave van snage sve odluke Kristijana Šmita i bivšeg visokog predstavnika Valentina Incka, kao i da započnu proces vraćanja, kako je navedeno, neustavno oduzetih nadležnosti entitetima, prenosi RTRS.
Narodna skupština Republike Srpske u predloženoj deklaraciji odbacuje svaki oblik stranog intervencionizma i ocjenjuje da upotreba takozvanih bonskih ovlašćenja predstavlja kršenje demokratskih principa, Dejtonskog mirovnog sporazuma i ustavnog poretka.
U dokumentu se ističe da se Republika Srpska protivi imenovanju novog visokog predstavnika, te poziva Savjet za sprovođenje mira i Savjet bezbjednosti UN da pristupe konačnom zatvaranju OHR-a u BiH.
Takođe se navodi da Republika Srpska ostaje privržena Dejtonskom mirovnom sporazumu i poziva predstavnike Federacije BiH i konstitutivnih naroda na direktan dijalog bez posredovanja međunarodne zajednice.
U pratećoj informaciji navedeno je da je Kristijan Šmit donio odluku da okonča svoju službu u BiH, što, kako se ističe, otvara mogućnost zatvaranja OHR-a ili imenovanja novog visokog predstavnika.
Ukoliko bude imenovan novi visoki predstavnik sa bonskim ovlašćenjima, u dokumentu se navodi da će Republika Srpska koristiti sva pravna i politička sredstva u zaštiti svojih interesa i ustavne pozicije.
Šta Vi mislite o ovome?