Bepslatni udzbenici.jpeg

Влада Републике Српске обезбиједиће бесплатне уџбенике за више од 80.000 ученика основних школа у школској 2026/27. години, за шта ће бити издвојено укупно 16 милиона КМ.

Како је саопштено из Министарства просвјете и културе Републике Српске, 12 милиона КМ биће обезбијеђено из буџета Републике Српске, док ће додатна четири милиона КМ издвојити локалне заједнице.

Из Министарства наводе да су у априлу Савезу општина и градова Републике Српске упутили иницијативу за обезбјеђивање бесплатних уџбеника свим основцима од првог до деветог разреда, уз предложени модел финансирања.

„Општине би учествовале са 20 одсто, а градови са 30 одсто укупног износа, док би Влада Српске обезбиједила преостала средства“, саопштено је из ресорног министарства.

Додатно, Влада Републике Српске донијела је одлуку да у потпуности финансира уџбенике у изразито неразвијеним општинама.

У Министарству истичу да ова иницијатива омогућава једнаке услове образовања за све ученике у Српској и значајно смањује трошкове породицама.

Подсјећају и да се број категорија ученика којима су обезбијеђени бесплатни уџбеници из године у годину повећава.

У школској 2025/26. години бесплатне уџбенике добили су сви ученици од првог до четвртог разреда, као и ученици који су побједници републичких такмичења, те дјеца из вишечланих породица и ученици који остварују права из области социјалне заштите.

За те категорије Влада Републике Српске издвојила је шест милиона КМ за близу 44.000 ученика.