
Krovno udruženje pacijenata oboljelih od raka Republike Srpske pokrenulo je u Banjaluci potpisivanje peticije s ciljem ukazivanja na težak položaj onkoloških pacijenata, posebno onih koji čekaju inovativne terapije.
Predsjednica udruženja Jasminka Sredojević izjavila je da će kampanja nakon Banjaluke biti nastavljena u Istočnom Sarajevu, Foči i Trebinju.
Ona je podsjetila da je udruženje osnovano prošle godine upravo zbog problema sa kojima se suočavaju oboljeli od karcinoma, naročito kada je riječ o dostupnosti savremenih lijekova i terapija, prenosi Buka.
„Institucijama smo ranije uputili hitnu inicijativu sa šest zahtjeva, među kojima su ukidanje lista čekanja i proširenje indikacija za lijekove“, rekla je Sredojevićeva.
Prema njenim riječima, u Republici Srpskoj se svake godine registruje oko 6.000 novooboljelih od karcinoma.
Ona je istakla da se liste čekanja odnose na inovativne terapije, za koje trenutno nema dovoljno sredstava u budžetu.
„Pacijenti čekaju da dođu na red za terapiju, a u međuvremenu im se zdravstveno stanje često pogoršava“, upozorila je Sredojevićeva.
Šta Vi mislite o ovome?