Stoka.jpeg

U Gacku zabranjena nomadska ispaša stoke zbog opasnosti od zaraza

Naredba o zabrani nomadske ispaše ovaca, koza i goveda na poljoprivrednom zemljištu stupila je na snagu početkom ovog mjeseca na području opštine Gacko,kako prenosi Atv.

Mjera se odnosi na vlasnike stoke iz drugih opština, a donesena je s ciljem sprečavanja pojave i širenja zaraznih bolesti životinja, kao i zaštite zdravlja stanovništva.

Kako je navedeno u naredbi načelnika opštine Vukote Govedarice, sve češća pojava zaraznih bolesti povezuje se sa nekontrolisanom nomadskom ispašom stoke.

Zbog toga će inspekcijske službe u narednom periodu sprovoditi pojačane kontrole na terenu, dok će protiv prekršilaca biti preduzete stroge sankcije.

Iz opštine poručuju da je cilj mjere očuvanje zdravlja životinja, zaštita domaćih poljoprivrednih proizvođača i sprečavanje eventualnih ekonomskih posljedica koje bi mogle nastati širenjem zaraze.