Poljoprivreda.jpeg

Злоупотреба подстицаја у Српској: Наложен поврат више од 325.000 КМ, пољопривредници траже „црне листе“

Пољопривредна инспекција Републике Српске наложила је током прошле године поврат чак 325.644 КМ због утврђених неправилности приликом коришћења пољопривредних подстицаја, што је значајан пораст у односу на годину раније када је тај износ био 130.388 КМ. Од укупно 629 извршених контрола, којима је обухваћено више од 10,1 милион марака подстицајних средстава, инспектори су утврдили да су 606 биле уредне, док су неправилности пронађене у 23 случаја, а односиле су се углавном на ненамјенско трошење средстава и лажно приказивање података за остваривање права. Због оваквих појава, удружења пољопривредника захтијевају увођење још ригорознијих мјера за све који злоупотребљавају државну помоћ.

Предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача Републике Српске Стојан Маринковић истакао је да се ова организација годинама залаже за строже контроле како би се заштитили поштени домаћини који уредно користе добијена средства за развој производње. Он предлаже увођење додатних санкција, попут вишегодишње забране аплицирања за подстицаје за све неодговорне кориснике. Вршилац дужности директора Агенције за аграрна плаћања Републике Српске Александар Трнинић навео је да откривене неправилности износе свега 3,2 одсто од укупно контролисаних средстава, што показује да је већина корисника уредна те да се ситни прекршаји рјешавају стављањем у пасиван статус на двије године уз обавезу поврата новца у року од 30 дана. Док контроле трају, интересовање за нове подстицаје за капиталне инвестиције је рекордно, будући да је на јавни позив који је трајао до 6. маја стигло 1.834 пријаве за набавку механизације, развој сточарства и системе наводњавања, чија вриједност износи 33 милиона КМ.