Poribljavaje.jpeg

Горичко језеро порибљено са 50 хиљада комада млађи поточне пастрмке

У оквиру планских активности на очувању природне равнотеже и унапређењу рибљег фонда источне Херцеговине, у воде Горичког језера јуче је убачено 50 хиљада комада млађи поточне пастрмке.

Ова значајна акција реализована је захваљујући донацији предузећа Хидроелектране на Требишњици (ХЕТ), док је млађ произведена у мријестилишту Миротињ. Порибљавање је спроведено уз координацију запослених из Миротиња, чланова Спортско риболовног друштва Требиње, те радника предузећа Рибар д.о.о. Требиње. Стручни тимови заједничким су ангажманом осигурали да се цијели процес изврши професионално и успјешно.

Млађ је прије пуштања у језеро прошла ригорозне ветеринарско-здравствене контроле како би се потврдио њен квалитет. Ветеринарски институт Сарајево обавио је детаљну провјеру здравственог стања, утврдивши да је риба у одличном кондиционом стању и потпуно спремна за прилагођавање природном станишту. Овакав приступ гарантује висок степен преживљавања јединки у акваторијуму.

Осим очувања аутохтоне поточне пастрмке као кључног дијела херцеговачког екосистема, ова активност има и велики значај за развој спортског риболова. Континуирано улагање у богатство рибљег фонда доприноси квалитетнијој туристичкој понуди регије, чинећи воде Требиња и околине атрактивнијим за домаће и стране риболовце. Сличне акције планиране су и у наредном периоду како би се одржала биолошка разноврсност локалних акумулација.