
Muzički trijumf na jugu Srpske: Završen „Trebinje klasik“ uz nastupe najboljih iz 11 zemalja
Trebinje je tokom protekla tri dana bilo svjetska prestonica klasične muzike. Svečanim Koncertom pobjednika, na kojem su nastupili najbolji mladi muzičari, u nedjelju veče je spuštena zavjesa na Festival „Trebinje klasik“. Ova manifestacija okupila je više od 350 učesnika iz 11 zemalja svijeta, koji su svoje umjeće odmjerili u devet različitih disciplina.
Tri festivalska dana bila su ispunjena muzikom, talentom, ali i predanošću i inspiracijom. Festival je još jednom potvrdio da, pored takmičarskog karaktera, predstavlja i prostor susreta, razmjene znanja i stvaranja prijateljstava koja prevazilaze granice.
Veličanstvena tri dana muzike
Program je bio izuzetno sadržajan, a takmičenja su se odvijala na tri lokacije: u Muzeju Hercegovine, Kulturnom centru i Muzičkoj školi.
Predsjednica Udruženja „Orgelpunkt“ i pijanistkinja Sonja Marković istakla je da je sve bilo veličanstveno, počev od koncerta otvaranja na kojem je nastupila sa koleginicom Kristinom Sočanski sa Univerziteta u Oslu. Markovićeva navodi da su poseban pečat festivalu dali svjetska imena Jurij Kot i Irina Aleksejčuk svojim nastupom, dok je Koncert pobjednika bio kruna cijelog događaja.
Mladi virtuozi oduševili publiku
Iako su zbog obaveza neki nagrađeni morali otputovati ranije, trebinjska publika je uživala u izvođenjima talenata iz regiona i Evrope. Na završnoj večeri nastupili su mladi muzičari iz Beograda, Čitluka, Ljubuškog, Nikšića, Ljubljane, Trebinja, Mostara, Novog Sada i Lajpciga. O njihovim laskavim titulama odlučivao je stručni žiri sastavljen od 15 uglednih profesora.
Markovićeva je izrazila nadu da će festival postati tradicionalan. Ona naglašava da već sada moraju da procijene organizacione sposobnosti i da li će se festival održavati svake godine ili bijenalno. Prema njenim riječima, o tome ne odlučuje samo želja organizatora već i finansije i sponzorstva, ali ostaje snažna nada da će u Trebinje i ubuduće dolaziti što više mladih i perspektivnih muzičara.
Podrška i organizacija
Festival je realizovan u saradnji Udruženja „Orgelpunkt“ sa Muzičkom školom Trebinje, Kulturnim centrom i Muzejom Hercegovine. Projekat su podržali Grad Trebinje, Ambasada Kraljevine Holandije u BiH, Kabinet predsjednika Vlade Republike Srpske i „Evropska kuća“ u BiH.
Šta Vi mislite o ovome?