Banja luka.jpeg

Banjaluka dobija spomenik knezu Lazaru: Milionska investicija u naselju Lazarevo

Grad Banjaluka, na čelu sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem, nastavlja sa ukrašavanjem grada monumentalnim spomenicima. Nakon Tvrtka Kotromanića i Kulina bana, na red je došao i knez Lazar Hrebeljanović, čiji će spomenik visine osam metara uskoro krasiti jednu od najprometnijih raskrsnica u gradu.

Vrijednost ovog projekta, koji uključuje izgradnju spomenika te parterno i pejzažno uređenje, procijenjena je na 1,7 miliona KM sa uključenim porezom.

Detalji tendera: Bronzani gigant od osam metara

Gradska uprava raspisala je javnu nabavku za izgradnju spomenika na kružnoj raskrsnici koja povezuje naselja Lazarevo i Centar (ukrštanje ulica Ivana Gorana Kovačića, Braće Pišteljića, Knjaza Miloša i Bulevara srpske vojske).

Šta se traži od izvođača?

• Izrada modela: Prvobitna izrada u glini, a zatim livenje u bronzi u razmjeri 1:1.

• Grandiozne dimenzije: Visina spomenika mora biti minimalno 8 metara, a širina 3,72 metra (ne računajući samo postolje).

• Kompletni radovi: Izgradnja temelja, postamenta, parternih zidova, te transport i montaža na samoj lokaciji.

Strogi uslovi za ponuđače

Kako bi se osigurao kvalitet izrade ovako zahtjevnog spomenika, Grad traži firme sa dokazanim iskustvom. Ponuđači moraju imati barem jedan realizovan ugovor slične vrste u posljednjih pet godina, čija vrijednost nije manja od 450.000 KM.

Rok za otvaranje ponuda je 14. maj 2026. godine.

Nastavak „spomeničke ofanzive“

Izgradnja spomenika knezu Lazaru samo je nastavak prakse podizanja monumentalnih obilježja srpskim vladarima u Banjaluci:

• Septembar 2024: Otkriven spomenik kralju Tvrtku Kotromaniću kod tvrđave Kastel.

• Avgust 2024: U centru grada podignut spomenik Kulinu banu sa tekstom Povelje.

Lokacija u naselju Lazarevo simbolički je izabrana jer ovo naselje i nosi ime po knezu Lazaru, a novi spomenik će postati vizuelni identitet ovog dijela Banjaluke.