
БЕОГРАД - Подаци о бацању хране у Европи показују да становници Србије годишње баце десетине килограма хране по особи, иако се велики број домаћинстава суочава са финансијским потешкоћама.
Према мапи која се дијели на друштвеним мрежама, у Србији се баци око 83 килограма хране по становнику годишње, док чак 85,6 одсто домаћинстава наводи да тешко саставља крај с крајем.

Још веће бројке износи извјештај Програма Уједињених нација за животну средину, према којем се у Србији годишње баци више од 780.000 тона хране, што је у просјеку око 108 килограма по особи.
Већина отпада, око 64 одсто, настаје у домаћинствима, док остатак долази из производње и трговине. Подаци указују да се значајне количине хране губе и прије него што стигну до потрошача.
Према процјенама стручњака, око 20 одсто хране изгуби се на путу од производње до трговинских ланаца, док истовремено готово петина становништва живи на ивици сиромаштва.
У поређењу са другим земљама, највише хране баца се у Грчкој, гдје та количина износи око 142 килограма по становнику, док се најрационалније управља храном у Русији и Словенији, са око 33, односно 34 килограма по особи.
Ови подаци указују на значајан проблем бацања хране и потребу за одговорнијим управљањем ресурсима, посебно у условима економске неизвјесности.
Шта Ви мислите о овоме?