Vlada sastanak.jpeg

Vlada Republike Srpske usvojila je Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca, kojim se povećava osnovica za borački dodatak i invalidnine.

Prema riječima ministra rada i boračko-invalidske zaštite Radana Ostojića, osnovica za borački dodatak povećava se sa četiri na četiri i po KM, dok će osnovica za invalidnine iznositi 1.100 KM.

Izmjene su, kako je naveo, uslijedile nakon odluke Ustavnog suda koji je utvrdio neustavnost jednog člana zakona.

Novina je i uvođenje rješenja za pripadnike Vojske Republike Srpske koji do sada nisu imali regulisan status, kao i proširenje prava za djecu koja su izgubila oba roditelja u ratu, kojima će biti obezbijeđena novčana primanja.

Takođe, borci stariji od 65 godina koji nisu sposobni za rad i nemaju pravo na penziju, dobijaće dodatno primanje uz borački dodatak.

Ostojić je dodao da će u registar biti uvedeni i bivši pripadnici vojske RSK koji žive u Republici Srpskoj, čime će im biti omogućena određena prava.