
Otvoren Ormuski moreuz: Prvi brodovi prošli nakon primirja
Nakon postignutog primirja između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, Ormuski moreuz ponovo je otvoren za plovidbu, a prvi brodovi već su prošli kroz ovaj strateški važan prolaz.
Prema podacima organizacije MarineTraffic, kroz moreuz su prvi prošli grčki teretni brod „NJ Earth“ i brod pod liberijskom zastavom „Daytona Beach“.
Plovidba je prethodnih dana bila otežana zbog sukoba u regionu, a prema dostupnim informacijama, na prolaz kroz moreuz čekalo je oko 800 brodova.
Dogovor o prekidu vatre predviđa nesmetan prolaz trgovačkih brodova, ali i mogućnost da Iran i Oman naplaćuju takse za prolaz, što predstavlja novinu u odnosu na dosadašnju praksu.
Ormuski moreuz, koji povezuje Persijski zaliv sa otvorenim morem, jedan je od najvažnijih svjetskih energetskih koridora, kroz koji prolazi značajan dio globalne trgovine naftom.
Šta Vi mislite o ovome?