Vodja irana.jpeg

Како је Иран пристао на примирје: Преговори на ивици рата

Према наводима више извора укључених у преговоре, ирански врховни вођа Мојтаба Хамнеи дао је зелено свјетло својим преговарачима да крену ка договору о примирју са Сједињеним Америчким Државама, што представља кључни преокрет у досадашњем току сукоба.

Иако су истовремено стизале оштре пријетње из Вашингтона, укључујући и најаве могућег потпуног уништења Ирана, иза кулиса су вођени интензивни дипломатски разговори. Америчке снаге биле су у приправности за широку војну операцију, док су регионални савезници страховали од ескалације великих размјера.

Преговори су у једном тренутку ушли у кризну фазу, након што је амерички изасланик оцијенио ирански приједлог као неприхватљив. Услиједиле су бројне измјене, које су преко посредника преношене између страна, уз укључивање више држава у дипломатске напоре.

Кључну улогу у постизању договора имали су ирански министар спољних послова и посредници из региона, док је, према наводима извора, и Кина савјетовала Иран да избјегне даљу ескалацију.

Због безбједносних пријетњи, Хамнеи је комуницирао преко курира, а његова одлука да подржи договор оцијењена је као „пробој“ у преговорима.

Иако су се стране приближиле двонедјељном прекиду ватре, неизвјесност и даље остаје, јер постоје значајне разлике у ставовима о кључним питањима, укључујући нуклеарни програм и регионалну безбједност.

Наставак преговора најављен је у наредним данима, али могућност нове ескалације и даље није искључена.