Konakovic smit.jpeg

Konaković brani Šmita i OHR.

Ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković ocijenio je da je rad Kristijana Šmita „pozitivan“, navodeći da OHR i tzv Ustavni sud „štite ustavni sistem“ i sprečavaju, kako kaže, navodne pokušaje secesije.

Kada neizabrani stranac postane „garant sistema“, a BiH političari to ne samo prihvataju nego i hvale, onda je jasno da se ne brani ustavni poredak već održava model tutorstva nad BiH, na koji su sarajevski čaršijaši očigledno navikli još od vremena Benjamina Kalaja, pa do danas, jer umesto suverenog donošenja odluka bira se zavisnost od stranih intervencija, dok se svaki pokušaj da se insistira na Dejtonskom sporazumu i izvornim nadležnostima predstavlja kao prijetnja, što samo potvrđuje da problem nije u Republici Srpskoj već u potrebi dijela političke scene da vlast crpi iz tuđeg autoriteta, a ne iz volje naroda.