Blanusa sds.jpeg

BANJALUKA – Nakon najave kandidature Nebojše Vukanovića za člana Predsjedništva BiH, u opozicionim redovima u Republici Srpskoj ponovo su otvorena pitanja o zajedničkom nastupu i kandidatima za predstojeće izbore.

Lider SDS-a Branko Blanuša poručio je da će ova stranka biti predvodnik promjena i najavio poziv svim opozicionim strankama na dijalog o zajedničkom djelovanju.

– Razgovori će biti usmjereni na kreiranje jasne vizije razvoja, a ne na raspodjelu funkcija – naveo je Blanuša.

On je naglasio da je cilj okupljanje oko konkretnih rješenja koja će donijeti poboljšanja u zdravstvu, obrazovanju i ekonomiji, te da građani treba da daju konačnu riječ na izborima.

S druge strane, Vukanović je izjavio da će biti kandidat za člana Predsjedništva BiH, ističući da o tome nema rasprave i da će kandidatura biti zvanično potvrđena u narednom periodu.

Unutar opozicije postoje različiti stavovi, a kao jedan od izazova pominje se i ambicija Draška Stanivukovića, koji se zalaže za dogovor i zajednički nastup.

Iako izbori još nisu raspisani, već mjesecima traju neusaglašenosti oko kandidatura, posebno između SDS-a, koji insistira na Blanuši kao kandidatu za predsjednika Republike Srpske, i drugih opozicionih aktera.

Analitičari ocjenjuju da će ključno pitanje u narednom periodu biti da li će opozicija uspjeti da postigne dogovor i nastupi jedinstveno.