Vikendice pored vode.jpeg

Vlada Srpske razmatra uvođenje takse na nelegalne objekte u vodoplavnim zonama.

Vlada Republike Srpske pokrenula je aktivnosti na rješavanju pitanja nelegalno izgrađenih objekata u riječnim pojasevima, uz mogućnost uvođenja posebne takse za njihovo privremeno zadržavanje.

Inicijativa je pokrenuta na prijedlog javnog preduzeća „Vode Srpske“, a prema preliminarnim procjenama, najmanje 5.000 objekata izgrađeno je na vodoplavnom zemljištu, što je zakonom zabranjeno.

Riječ je uglavnom o vikendicama koje se sve češće izdaju putem platformi poput „Bukinga“, pri čemu vlasnici ostvaruju značajne prihode.

Na sjednici Vlade održanoj 5. marta donesena je odluka o formiranju radne grupe koja će se baviti ovim pitanjem.

Radnu grupu čine predstavnici više institucija, uključujući ministarstva, Inspektorat, Pravobranilaštvo, Savez opština i gradova i „Vode Srpske“.

„Imenovani predstavnici su dužni da u što kraćem roku pristupe zajedničkom radu na analizi mogućnosti i definisanju načina da se izmjenom i donošenjem novih zakonskih i podzakonskih akata razmotri mogućnost iznalaženja rješenja kroz privremeno zadržavanje uz plaćanje adekvatne nadoknade, do konačnog rješavanja pitanja tih objekata“, stoji u odluci Vlade koja stupa na snagu sutra.

Direktor „Voda Srpske“ Miroslav Milovanović izjavio je da je analizom utvrđeno da je na potezu od Zvorničkog jezera do Novog Goražda izgrađeno 773 nelegalna objekta.

„Veoma je mali broj objekata u kojima ljudi žive. To su većinom vikendice i objekti koje se izdaju. To bi bilo najminimalnije tamo gdje ljudi žive, nešto više bi se plaćalo za objekte gdje ljudi provode vikende, a tamo gdje se vrši najam biće značajno više“, kaže Milovanović.

On je dodao da je jedna od opcija ili rušenje nelegalnih objekata ili uvođenje modela privremenog zadržavanja uz plaćanje godišnje takse koja bi bila prihod budžeta.

Očekuje se da će radna grupa u kratkom roku predložiti izmjene zakona kako bi se pristupilo primjeni ovih mjera.