
САД се придружиле Русији и Кини у противљењу резолуцији о нападима на украјинску енергетску инфраструктуру.
Сједињене Америчке Државе придружиле су се Русији, Кини и Нигеру у противљењу резолуцији којом се осуђују напади на украјинску енергетску инфраструктуру као пријетња нуклеарној безбједности, а коју је усвојио Одбор гувернера Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА), потврдиле су дипломате.
Ријеч је о седмој резолуцији овог тијела Уједињених нација о Украјини од почетка руске инвазије прије четири године, а првој којој су се Сједињене Америчке Државе успротивиле.
Одбор гувернера ИАЕА, који броји 35 држава, усвојио је документ са 20 гласова за. Међу земљама које су подржале резолуцију су Француска, Велика Британија, Аустралија, Канада, Јужна Африка и Аргентина. Десет држава било је суздржано, док су четири гласале против, навеле су дипломате након затвореног састанка.
Међу суздржаним државама биле су Бразил, Египат, Мароко и Саудијска Арабија.
Сједињене Америчке Државе су у изјави прије гласања навеле да не подржавају усвајање нове резолуције.
„Иако и даље подржавамо рад ИАЕА у земљи, не подржавамо тренутно разматрање непотребне резолуције Одбора која не помаже у постизању мира између Украјине и Русије“, саопштиле су Сједињене Америчке Државе у изјави достављеној Одбору.
У тексту резолуције, у који је увид имао „Ројтерс“, наводи се да Одбор „поново наглашава да напади усмјерени на украјинску енергетску инфраструктуру за снабдијевање енергијом нуклеарних електрана изван локације, укључујући ЗНПП (нуклеарну електрану Запорожје), представљају директну пријетњу нуклеарној безбједности“.
Ова резолуција формулисана је блажим тоном у односу на раније документе усвојене у оквиру ИАЕА.
Потез Вашингтона услиједио је након што су Сједињене Америчке Државе у фебруару биле суздржане и приликом гласања у Генералној скупштини УН поводом годишњице руске инвазије на Украјину.
Тада је усвојена резолуција којом се подржава Украјина, њене међународно признате границе и изражава забринутост због појачаних руских напада на цивиле и кључну енергетску инфраструктуру. За ту резолуцију гласало је 107 држава, против је било 12, док је 51 држава била суздржана.
Сједињене Америчке Државе тада су навеле да формулације у документу могу скренути пажњу са текућих дипломатских напора усмјерених на окончање сукоба.
Шта Ви мислите о овоме?