
Vlada Srpske utvrdila Prijedlog zakona o privremenom izdržavanju djece.
Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog zakona o privremenom izdržavanju djece, kojim se predviđa finansijska podrška djeci čiji roditelji ne ispunjavaju obavezu plaćanja alimentacije.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izjavio je da će sredstva za isplatu biti obezbijeđena iz Fonda dječije zaštite.
„Cilj zakona je da obezbjedi finansijsku podršku djeci u slučaju kada neodgovorni roditelji ne isplaćuju alimentaciju za njihovo izdržavanje“, rekao je Šeranić na sjednici Vlade Republike Srpske.
Kako je pojasnio, alimentacioni fond obuhvatiće svu djecu do 18 godina starosti, odnosno do trenutka kada roditelj ponovo počne da izvršava svoju obavezu plaćanja alimentacije. Zakon se neće primjenjivati retroaktivno, već od trenutka podnošenja zahtjeva.
„Republika Srpska će preuzeti ovu obavezu, a tražiće se vraćanje u fond svih sredstava od roditelja koji su se ponašali neodgovorno prema svojoj djeci. Kada govorimo o iznosima, oni će počinjati od 15 odsto prosječne plate, što je 229 KM i do iznosa koji sud odredi“, rekao je Šeranić.
Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da je ovaj zakon bio dugo potreban i da je usmjeren na pomoć najmlađim i najugroženijim stanovnicima.
„Tamo gdje imamo neodgovorne roditelje koji izbjegavaju svoje obaveze, biće uključeno i Pravobranilaštvo Republike Srpske, a napominjemo i da je neplaćanje alimentacije krivično djelo“, rekao je Višković.
Šta Vi mislite o ovome?