Lambeta bolnica.jpeg

Nova bolnica u Trebinju otvara novo poglavlje zdravstva u Hercegovini.

Otvaranje nove bolnice u Trebinju predstavlja jedan od najznačajnijih zdravstvenih projekata u Hercegovini, a savremeni objekat od skoro 18.000 kvadratnih metara donosi nove mogućnosti za dijagnostiku, liječenje i organizaciju rada.

Direktor Bolnice Trebinje Nedeljko Lambeta ističe da novi objekat donosi značajan iskorak u odnosu na staru bolnicu, koja je decenijama pružala zdravstvenu zaštitu stanovnicima Trebinja i šire regije.

„Definitivno tri puta veći prostor, skoro 18.000 kvadrata, najsavremenija i najmodernija medicinska oprema, dijagnostika, operacione sale – sve to pravi ogromnu razliku“, rekao je Lambeta.

Stara zgrada bolnice, stara gotovo sedam decenija, bila je svjedok brojnih izazova i perioda u istoriji grada, dok nova bolnica donosi prostorni i tehnološki napredak i omogućava zdravstvene usluge koje ranije nisu bile dostupne lokalnom stanovništvu.

Iako je svečano otvaranje objekta održano 5. januara, prvi radni dan u novoj bolnici počeo je 2. marta 2026. godine, nakon perioda priprema koji je trajao oko dva mjeseca.

„Dva mjeseca smo imali pripreme oko registracija, svih papira, dozvola, verifikacija medicinske opreme. Bilo je i praznika i neradnih dana, ali uspjeli smo“, naveo je direktor.

On je istakao da je značajnu podršku u procesu dao i resorni ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić, te da je preseljenje u novi objekat završeno u kratkom roku u odnosu na slične primjere u regionu.

Jedna od najvećih prednosti nove bolnice odnosi se na razvoj dijagnostike i radiologije, što će omogućiti pacijentima da brojne preglede obavljaju u Trebinju, bez odlaska u druge zdravstvene centre.

„Sada više neće biti potrebe za tim“, istakao je Lambeta, dodajući da je u planu i organizacija preventivnih pregleda, posebno u oblasti karcinoma dojke.

Nove operacione sale omogućiće bolju organizaciju rada hirurških, ginekoloških, oftalmoloških i uroloških timova, kao i razvoj novih oblasti medicine, poput grudne i vaskularne hirurgije.

„Ljekari će moći lakše da organizuju operativne programe, bez problema koji su postojali ranije“, naglasio je direktor.

Planiran je i razvoj zdravstvenog turizma, kroz povezivanje medicinskih usluga sa turističkom ponudom Trebinja. U okviru tog koncepta, pacijentima iz inostranstva biće omogućeno da u Trebinju obave određene dijagnostičke ili medicinske procedure, uz boravak u gradu.

„Planiramo pakete koji će objediniti pregled i boravak u Trebinju. Želimo da omogućimo brzu, efikasnu i kvalitetnu uslugu, ali i da ljudi dožive ljepote grada“, rekao je Lambeta.

Nova bolnica donosi i značajne promjene u organizaciji rada, uključujući uvođenje kol-centra i posebnog softvera za zakazivanje pregleda.

„Cilj nam je da u prvih 100 dana očistimo sve liste čekanja i da za sto dana možemo reći da nemamo nijednu listu čekanja ni na jednom odjeljenju“, poručio je direktor.

Bolnica trenutno ima više od 100 ljekara, dok se više od 70 mladih ljekara nalazi na specijalizaciji, što predstavlja značajan potencijal za dalji razvoj zdravstvenih usluga u Trebinju.

„Imponuje kada se mladi ljudi javljaju, kada dolaze iz Srbije, Njemačke i drugih zemalja da svoj život nastave u Trebinju. To je velika satisfakcija“, naglasio je Lambeta.

On je poručio da je cilj da nijedan pacijent iz Trebinja i Hercegovine ne mora putovati u druge gradove radi dijagnostike ili operacije koja može biti obavljena u lokalnoj bolnici.

Tagovi: Trebinje, bolnica, zdravstvo